Altana ogrodowa

20 czerwca 2018

altana

Altana ogrodowa powinna zapewniać idealne warunki do relaksu na świeżym powietrzu. Altany mają przeróżne kształty i są wykonywane z najróżniejszych materiałów. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze altany ogrodowej? Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek, które pomogą wam znaleźć odpowiednią altanę.

Materiał

Jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę jest to, z jakiego materiału ma być wykonana altana.  Z jednej strony należy wziąć pod uwagę aspekty estetyczne a z drugiej praktyczne.  Bardzo ważne jest również by wygląd altany pasował do reszty ogrodu. Najczęściej altany ogrodowe wykonywane są z drewna, jednak można spotkać również takie, które są wykonane z kamienia, metalu lub cegieł.

Drewno

Nie bez przyczyny altany najczęściej są wykonywane z drewna. Materiał ten nie tylko jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, ale również ma duże walory estetyczne. Zazwyczaj ze względu na niską cenę wykorzystuje się do budowy drewno sosnowe lub świerkowe. Można użyć też drewna jodłowego lub dębowego, które jest trwalsze, ale znacznie droższe. Dużą zaletą drewna jest łatwość montażu i obróbki. Drewniana altanka, jeśli będzie odpowiednio zaimpregnowana może nam służyć przez długie lata.

Metal

Rzadziej można spotkać altany wykonane z metalu. Największą zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Niestety metal jest podatny na działanie korozji, dlatego należy go odpowiednio zabezpieczyć. Konstrukcje wykonane z metalu są dość charakterystyczne. Decydując się na tego typu konstrukcję warto się dobrze zastanowić czy będzie się ona dobrze komponowała z otoczeniem. Należy też pamiętać, że obróbka metalu nie jest łatwa. Łączenie i gięcie blach może wymagać zastosowania specjalistycznych urządzeń.

Kamień lub cegła

Do wykonania altany ogrodowej można też wykorzystać kamień lub cegłę. Altany murowane charakteryzują się wysoką trwałością. Niestety wykonanie takiej konstrukcji jest najbardziej czasochłonne. Wiąże się też z wysokimi kosztami.

Pozostałe elementy

Planując postawienie altany należy wziąć pod uwagę również pozostałe elementy takie jak dach i podłoga. W tym wypadku też istnieje wiele możliwości. Podłoga może być wykonana między innymi z desek drewnianych, kamienia lub kostki. Nic nie stoi też na przeszkodzie by podłoże w altanie stanowił dobrze utrzymany trawnik. Jeśli chodzi o dach to można go pokryć między innymi dachówką, blachą lub papą.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz