Czym się kierować podczas wyboru karnisza metalowego?

1 października 2019

Rynek dekoracji okiennych to stale rozwijająca się branża, dlatego w ofercie producentów można znaleźć szeroki wybór modeli karniszów. Różnią się one w zasadzie wszystkim – występują w różnych stylach wykończenia, kształtach, materiałach wykonania. Mimo takiej różnorodności wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się karnisze metalowe. Czym się kierować, wybierając model do swojego domu?

Karnisz metalowy – uniwersalny model do każdego wnętrza

Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do wyboru karnisza, za to ze szczególną starannością wybierają one firany i zasłony. Warto pamiętać, że karnisz również stanowi dekorację okna, dlatego należy przemyśleć swój wybór przed dokonaniem zakupu. Karnisze metalowe stanowią najbardziej uniwersalny wariant, gdyż pasują praktycznie do wszystkiego. Możesz na nim powiesić lekką firankę lub rozłożystą zasłonę, a całość będzie prezentowała się elegancko. Karnisz metalowy dostępny jest w różnych stylach wykończenia, a najbardziej designerskie modele są bogato zdobione kryształkami i innymi dekoracjami, tworząc subtelną ozdobę nad oknem.

Karnisz metalowy podwójny czy pojedynczy?

Karnisze przede wszystkim różnią się od siebie ilością rzędów do wykorzystania. Wariant podwójny będzie doskonały w pomieszczeniach, w których planujesz powiesić firany i zasłony jednocześnie. Takie modele występują zazwyczaj w formie drążków przymocowanych na wspornikach, dlatego są przystosowane do uniesienia większego ciężaru. Karnisz metalowy pojedynczy sprawdzi się w przypadku minimalistycznych wnętrz, gdzie dekoracje okna mają być subtelne i ograniczone tylko do firan.

Rozmiar karnisza metalowego

Dokonując wyboru, należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę wykończenia, ale także cechy użytkowe. Karnisz metalowy powinien być nieco dłuższy niż okno, aby w razie konieczności całkowicie przesunąć zasłonę, dając dostęp do całego okna. Warto również uwzględnić średnicę drążka. W przypadku modeli podwójnych, używanych do wieszania grubych zasłon, średnica rury musi być większa, aby była w stanie utrzymać obciążenie. Jeżeli drążki są ze sobą łączone, nie można zapominać także o dodatkowych wspornikach w miejscu złączenia, co zapobiegnie wygięciu się lub wypadnięciu rurek. Ma to także znaczenie dla estetyki, dlatego karnisze metalowe należy kupować z całym kompletem elementów dodatkowych.

Sposób mocowania firan

Najpopularniejszym sposobem mocowania są bez wątpienia żabki, jednak w przypadku karniszy metalowych można również wykorzystać inne metody. Dostęp do różnych rodzajów firan sprawia, że występują one również w formie szelek zawieszanych na drążek. Pozwala to uzyskać elegancki efekt, dlatego wybierając karnisz warto zwrócić uwagę, aby umożliwiał mocowanie tkaniny na drążku i na żabkach. Dzięki temu w dowolnej chwili będziesz mógł zmienić dekorację, nie ograniczając się tylko do jednego stylu wieszania firan.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz