Dom inteligentny, czyli jaki?

11 lipca 2018

dom inteligentny

W budownictwie, jak w niemal każdej branży, pojawiają się co pewien czas nowości, które wkradają się w serce i szturmem podbijają wyobraźnię. Od pewnego czasu buduje się domy tak, by były możliwe pasywne, czy tez ekologiczne - czyli oszczędzające maksymalne ilości energii. Ideał domu pasywnego to budynek, który wcale nie potrzebuje nakładów pieniędzy i surowców naturalnych, by pokryć własne potrzeby energetyczne. Z kolei w ostatnich latach symbolem luksusowego, nowoczesnego budownictwa przyszłości staje się dom inteligentny. 

Co świadczy o tym, że dom jest inteligentny?

Inteligentny dom, inaczej zwany też Building Management System, to budynek spełniający pewne określone kryteria. Jego główną cechą jest to, że posiada system sterujący zdalnie różnymi funkcjami. Stopień zaawansowania i zautomatyzowania tego systemu zależy od projektu i zastosowanych rozwiązań. Sercem, czy raczej mózgiem inteligentnego domu jest centralny system zarządzania. Pod tą nieco kosmicznie brzmiącą nazwą kryje się komputer, który odbiera informacje z licznych czujników oraz detektorów rozmieszczonych w budynku i wydaje polecenia urządzeniom odpowiedzialnym za różne funkcje. Zadaniem tego centralnego systemu jest sprawienie, by dom oszczędzał energię, nie zatruwał środowiska, a przy tym oferował swoim mieszkańcom maksymalny komfort.

Oto przykładowe funkcje takiego domu:

Sterowanie ogrzewaniem

To automatyczne dostosowywanie temperatury wewnątrz domu do preferencji mieszkańców lub do temperatury za oknem. Co więcej, do inteligentny może również posiadać specjalny system pogodowy - gdy czujnik "stwierdzi", że pada, system sterujący zamyka okna.

dom ekologiczny

System przeciwpożarowy i alarmowy

Inteligentny budynek to także maksimum bezpieczeństwa. W razie stwierdzenia dymu lub próby włamania system sam powiadamia straż pożarną lub policję, nawet gdy właścicieli nie ma w domu. Co więcej, dom może tez symulować ich obecność, okresowo włączając i wyłączając światła, by zniechęcić włamywaczy.

Maksymalne dostosowanie do potrzeb

Inteligentny system może się również uczyć zwyczajów mieszkańców. Dłuższy bezruch w pokoju będzie więc oznaczał, że osoba prawdopodobnie śpi i można zgasić światło. W swych najbardziej zaawansowanych funkcjach dom może nawet za pośrednictwem systemu kamer rozpoznawać poszczególnych mieszkańców i dostosowywać się do ich preferencji.

Czy są jakieś minusy?

Korzyści z posiadania inteligentnego domu są dosyć oczywiste - to energooszczędność, bezpieczeństwo dla środowiska, ekonomia, ale też możliwość obcowania z niesamowitymi rozwiązaniami budownictwa high -tech i komfort. Minusem, jak w przypadku bardzo wielu nowatorskich, komfortowych i pociągających rozwiązań, jest wysoka cena realizacji. Aby zbudować inteligentny dom, trzeba posiadać dużo większy budżet, niż przy budowie domu "nieinteligentnego" - a taka budowa jest już bardzo droga. niektórzy obawiają się także możliwości zhakowania systemu - skoro domem można sterować z pomocą aplikacji na smartfonie, czy nie znaczy to, że może się do niej dostać ktoś niepowołany? Inteligentne domy, jak każde nowoczesne i nieco jeszcze niesamowite rozwiązanie, mają swoich przeciwników.

Materiał zewnętrzny, instalacje.nautilus.net.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz