Garaż bez pozwolenia na budowę – wybierz najlepsze rozwiązanie

5 sierpnia 2020

Jak wiadomo wszelkie budynki stawiane na zakupionej działce mogą powstać, jeśli uzyska się stosowne pozwolenie. Jest jednak od tego wyjątek w prawie budowlanym. Dzięki niemu można postawić garaż bez pozwolenia na budowę. Jednak trzeba spełnić pewne warunki formalne. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jakie wymogi należy spełnić, a także czy są ograniczenia co do materiału z jakiego może powstać taki garaż. Powiemy również jakie rozwiązanie według nas jest najlepsze.

Garaż bez pozwolenia – wymogi formalne

Aby postawić garaż, czyli budynek ograniczony ścianami i zadaszony, przeznaczony do przechowywania pojazdów należy uzyskać pozwolenie na budowę, jeśli jego powierzchnia przekracza 35 m2. Jeśli mieści się w tej wartości, to takie pozwolenie nie jest wymagane, natomiast trzeba dokonać zgłoszenia. W ramach takiego zgłoszenia wysyła się wniosek do właściwego ze względu na miejsce powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Należy podać rodzaj, zakres i sposób wykonania robót, termin rozpoczęcia robót, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a także załączyć szkice i rysunki poglądowe. Urząd ma 30 dni na wniesienie sprzeciwu wobec naszego zgłoszenia, a jeśli  tego nie zrobi, można rozpocząć budowę garażu. Takie same zgłoszenie obowiązuje w przypadku wiaty garażowej, o której więcej napiszemy w dalszej części naszego tekstu. 

Garaż bez zezwolenia – na co trzeba zwrócić uwagę przy budowie?

Zasadniczo według prawa budowlanego również garaż bez zezwolenia objęty jest pewnymi zasadami dotyczącymi budowy. Mianowicie powinien być usytuowany 3 metry od granicy działki, jeśli, jeśli zwrócony jest do niej ścianą bez okien i drzwi bądź 4 metry od granicy działki, jeśli od jej strony znajduje się ściana z oknem lub drzwiami. Są jednak wyjątki kiedy garaż bez pozwolenia na budowę może być posadowiony co najmniej 1,5 metra od granicy działki. Jeśli pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego, kiedy działka ma nie więcej niż 16 metrów szerokości. Także gdy garaż nie jest dłuższy niż 6,5 metra wzdłuż granicy działki oraz jego wysokość nie przekracza 3 metrów możliwa jest budowa 1,5 metra od granicy działki.

Jak wygląda kwestia materiałów – z czego można budować i z czego warto? 

Jeśli chodzi o garaż bez pozwolenia na budowę, czyli taki, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2, to może on powstać z dowolnego materiału. Dozwolone jest zarówno drewno, metal, beton, jak i cegła. Zatem wybór materiału zależy od tego czy inwestor ewentualnie będzie planował zmianę jego położenia na działce, jeśli jest to możliwe, czy też miejsce na garaż będzie stałe. W obydwu przypadkach sprawdzi się garaż betonowy modułowy. Miejsce do przechowywania pojazdu wykonane z klocków betonowych jest nie tylko trwałe, ale w razie konieczności można taki garaż rozebrać i przenieść w inne miejsce. Dodatkowo jego wykonanie jest bardzo szybkie i można uwinąć się w ciągu kilku godzin, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego blaszaka. Przewagą jednak garażu betonowego modułowego jest fakt, że samochód w nim postawiony nie będzie się tak nagrzewał, jak w przypadku garażu metalowego. Jeśli chce się postawić na spójność aranżacyjną z domem można oczywiście wybrać garaż murowany. Warto jednak zaznaczyć, że garaż modułowy również można wykończyć dowolnym materiałem.     

A może wiata garażowa?

Jak już wspomnieliśmy nie trzeba decydować się na zamknięty garaż i można postawić na wiatę garażową. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, którym zależy na czasie, gdyż tu również wystarczy zgłoszenie, a dodatkowo potrzebują większego powierzchniowo garażu. Wiata garażowa bez zezwolenia może mieć powierzchnię do 50 m2, zatem uda się w niej zmieścić dwa większe samochody bądź też dwa średnie samochody i warsztat majsterkowicza. Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku posiadania średniej wielkości samochodów miejskich zwykle wystarcza garaż o wielkości 35m2. Zatem trzeba rozważyć ile będzie trzeba w nim zmieścić i które rozwiązanie będzie lepsze dla nas.

Garaż bez pozwolenia na budowę może być funkcjonalny. Jeśli planujesz garaż na więcej niż dwa samochody bądź większe samochody zawsze możesz wystąpić o pozwolenie na budowę. Z reguły nie ma problemów z jej uzyskaniem, choć formalności są nieco bardziej czasochłonne. W tym wypadku jako materiał także sprawdzą się klocki betonowe.

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz