Jak zaaranżować strefę jadalnianą w salonie połączonym z kuchnią? 5 sprawdzonych rad!

29 kwietnia 2021

Ostatnio bardzo modne stało się tworzenie mieszkań czy powierzchni parterowych domów na wzór penthouse’ów, czyli dużych przestronnych apartamentów, ze sporymi przeszkleniami, a także bez klasycznych ścian dzielących poszczególne pomieszczenia. Najczęściej znajduje się tu kuchnia, jadalnia i salon. Warto zatem zastanowić się jak wkomponować strefę jadalnianą w taką przestrzeń. Oto 5 sprawdzonych rad!

Wybierz reprezentacyjną, ale niebrudzącą się łatwo podłogę

Jak wiadomo w jadalni będziesz przyjmować gości, a także jeść rodzinne posiłki, w związku z tym podłoga w tej strefie będzie stale narażona na zabrudzenie. Oczywiście na otwartej przestrzeni połączonej z kuchnią i salonem warto wykorzystać ten sam materiał na podłogę, dzięki temu zyska się spójność stylistyczną i lepsze wrażenie estetyczne. Jednak gres na wysoki połysk, choć wytrzymały niekoniecznie się sprawdzi, bo w związku z przygotowywanymi posiłkami i ich spożywaniem podłoga będzie codziennie brudna, a jej mycie pracochłonne. Na takiej powierzchni widać bowiem zacieki z wody i każdy pyłek. Zatem najlepiej zdecydować się na eleganckie, ale łatwiejsze do utrzymania w czystości panele winylowe. W końcu można wybrać modele imitujące powierzchnię drewna, kamienia czy też betonu. Zatem dopasujesz je do każdej aranżacji. Brud nie będzie wnikał w figi, bo to podłogi kładzione bez spoin.

Zdecyduj się na półściankę albo szklane drzwi, jeśli chcesz zapewnić nieco więcej spokoju

Czasami przyjmuje się gości, a pozostali domownicy jednocześnie chcą skorzystać z części salonowej. W takiej sytuacji przedzielenie stref może być dobrym pomysłem. Można wszak zdecydować się na oddzielającą półściankę albo jeszcze lepiej szklane drzwi, które dodatkowo mogą być dźwiękoszczelne. W takiej sytuacji wprawdzie nie mamy całkowicie otwartej przestrzeni, ale nie ma też klasycznych podziałów, wszak można wykorzystać szkło bezbarwne albo weneckie.

Przedziel strefę kuchenną od salonowej długim blatem z hokerami

Przestrzeń jadalniana może znaleźć się tuż za kuchenną. Elementem oddzielającym, a zarazem łączącym obydwie strefy może być długi blat z hokerami, który można wykorzystać w czasie organizowanych przyjęć. Takie modne krzesła sprawią, że można zorganizować przyjęcie z drinkami podawanymi przy blacie. Jednocześnie warto dopasować hokery do krzeseł przy stole, np. zdecydować się na podobną, niebrudzącą, hydrofobową tapicerkę w tej samej lub kontrastującej kolorystyce. Warto również kolor blatu oddzielającego kuchnię od jadalni, dopasować do koloru dużego stołu. W ten sposób można stworzyć większą przestrzeń do przyjmowania gości.

Postaw na spójność aranżacyjną strefy jadalnianej z wypoczynkową – te same kolory lub tapicerki

Oczywiście strefa jadalniana może być dopasowana także do wypoczynkowej, czyli salonowej. Zatem meble tapicerowane takie jak sofa, czy narożnik mogą mieć tą samą kolorystykę czy nawet tapicerkę, co modne krzesła stojące przy stole jadalnianym. Strefa wypoczynkowa tuż obok jadalnianej świetnie sprawdza się, kiedy organizujesz niezobowiązujące spotkanie, bowiem od stołu można przejść do strefy rozrywki i tam na sofie czy narożniku kontynuować rozmowy w luźniejszej atmosferze.

Obok długiego stołu postaw komodę, a także witrynę, które będą jednocześnie oddzielać od kuchni i salonu

Bez wątpienia aranżacja strefy jadalnianej nie opiera się jedynie na doborze stołu i krzeseł, bo świetnie sprawdzą się w niej również komody, kredens, czy witryna. Takie elementy mogą stanowić naturalne oddzielenie pomiędzy poszczególnymi strefami, jeśli nie wybiera się półścianki czy drzwi szklanych. Jednocześnie powinny być dopasowane pod względem stylistyki do pozostałych stref, co nie znaczy, że jeśli salon urządzony jest w nowoczesnym stylu hi-tech nie można w jadalni umieścić stylizowanego kredensu albo klasycznej komody, bo taki element może istotnie urozmaicić bardzo nowoczesnej wnętrze i nadać mu nietuzinkowy charakter.

Tak naprawdę urządzenie jadalni połączonej z kuchnią i salonem nie musi być wcale trudnym zadaniem. Wystarczy zmysł architekta wnętrz, niekoniecznie takiego z dyplomem, bo możesz odkryć w sobie prawdziwy talent dekoratorski. Urządzanie tak dużej przestrzeni na pewno jest wyzwaniem, ale jednocześnie także świetną zabawą.,

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz