Jaki gont dachowy wybrać?

22 grudnia 2021

Istnieje wiele rodzajów gontów, którymi możesz pokryć dach. Dzięki temu możesz swobodnie dostosować swój wybór pod ograniczenia budżetu oraz Twoje preferencje estetyczne. Chcesz się dowiedzieć, jakie masz możliwości? Zapoznaj się z tym artykułem, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. 

Pokrycia dachowe z gontu - rodzaje i właściwości 

Niegdyś pokrycie dachu wykonywane było tylko i wyłącznie z drewna. Do dziś gont tego rodzaju jest stosowany w niektórych projektach budowlanych. Jego ogromną zaletą jest trwałość wynikająca z naturalnych właściwości drewna, z którego jest pozyskiwany. Kolejnym plusem gontu wykonanego z tego materiału jest jego lekkość. Pozwala to na stosowanie podczas budowy mniejszych przekrojów więźby dachowej. Niestety wykończenie dachu przy użyciu takiego pokrycia jest bardzo czasochłonne w porównaniu do innych metod. Równocześnie gonty drewniane wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby były odpowiedniego zabezpieczone przed uciążliwymi warunkami atmosferycznymi.

W takim razie czym pokryć dach? Alternatywą jest gont bitumiczny. Jego rdzeń wykonany jest z włókniny szklanej, która stanowi wytrzymałą i stabilną podstawę dla kolejnych warstw. Oblewa się go następnie masą bitumiczną  i dodatkowo zabezpiecza posypką mineralną. Pozyskany w ten sposób produkt posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo lekki, a jego montaż nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Gonty bitumiczne stanowią też tanie pokrycie dachu, w porównaniu do dachówek i blachodachówek. Z racji na swoją dużą elastyczność, przy dachach pełnych załamań najwłaściwsze jest użycie niezbędnych gontów bitumicznych.

Co na dach? 

Jeżeli nie jesteś przekonany do gontów bitumicznych lub drewnianych, możesz zastanowić się nad wykończeniem dachu za pomocą blachodachówki lub jej pochodnych. Chociaż zastosowanie tego rodzaju pokrycia dachu jest droższym rozwiązaniem niż użycie gontu bitumicznego, to mimo wszystko wciąż tańsza alternatywa niż dachówki ceramiczne. Blachodachówki charakteryzują się dość sporą lekkością, dlatego podtrzymująca je więźba dachowa nie musi być aż tak bardzo masywna. Przez wzgląd na swoją strukturę, blachodachówki są bardzo gładkie. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas intensywnych opadów śniegu, gdyż ten ześlizguje się z nich i nie zalega dzięki temu na dachu.

Niestety blachodachówki nie sprawdzają się w przypadku pokrycia dachu o bardziej skomplikowanych kształtach. W przypadku montażu na w takich miejscach należy ją docinać w celu dopasowania, co generuje dużo zmarnowanego materiału. Słabą stroną blachodachówki są również jej właściwości akustyczne. Pod wpływem deszczu po prostu dudni i hałasuje. Można jednak ograniczyć ten efekt przez zastosowanie specjalistycznych folii jako warstwy izolacyjnej.

Jeżeli jesteś zainteresowany tanim pokryciem dachu za pomocą gontu lub innych materiałów, zachęcamy do odwiedzin strony strefabudowy.com.pl. Na pewno znajdziesz tam produkty, które przypadną Ci do gustu i spełnią Twoje oczekiwania.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz