Obrazy ze zwierzętami. Natura w Twoim salonie lub sypialni!

1 października 2020

Jeśli szukasz obrazu do swojego domu, czy to sypialni, przedpokoju czy salonu, z pewnością chcesz aby wyglądał estetycznie i wpisywał się w klimat pomieszczenia. Wiele osób kieruje się w stronę obrazów z naturą. Trend ten, choć bierze swój początek w czasach prehistorycznych, gdy ludzie pierwotni malowali na ścianach polowania na zwierzęta, przeżywa w obecnych latach prawdziwy renesans. W tym artykule dowiemy się więcej na temat tego trendu w malarstwie, skupiając się na zwierzętach w obrazach z naturą. Zapraszamy do lektury.

Obrazy z naturą przedstawiającą zwierzęta wpisują się w tzw. animalistykę, czyli wszystkie formy sztuki wizualnej skupiające się na tych istotach, zarówno w pisarstwie, grafice jak i malarstwie. Tak jak wspomnieliśmy, za początek animalistyki i obrazów ze zwierzętami uznaje się epokę kamienia. Malowidła odkryte 12 000 lat temu w Lascaux nie były wprawdzie naturą na obrazie, bo pierwszym malarzom za płótno służyły ściany, ale wciąż przedstawiały zwierzęta.

Pablo Picasso miał nawet powiedzieć, że zwierzęta malowane przez prehistorycznych ludzi były wierniej przedstawione niż na obrazach nowożytnych! Podobnie w przypadku malowideł egipskich czy bliskowschodnich można doszukać się prawdziwego geniuszu w odwzorowaniu zwierzęcej anatomii. 

obrazy ze zwierzętami

Powyższe przykłady pokazują jednak jasno, że dekorowanie pomieszczeń obrazami z naturą towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Mimo że kiedyś miały odrobinę inne przeznaczenie (np. religijne), to wciąż zdobiły ściany jaskiń, miejsc kultu i domów. 

W średniowieczu trend obrazów z naturą i zwierzętami obejmował przede wszystkim iluminatorstwo i dopiero w XVI wieku naszej ery przybrał on bardziej oficjalną formę. Animalistyka od tego czasu stała się odrębnym nurtem malarskim. W Polsce obrazy z naturą i zwierzętami rozpowszechniły się dopiero dzięki fin de siecle. Działo się to równolegle do rozpowszechniania się malarstwa krajobrazowego, batalistycznego i rodzajowego. Raczej nikogo to nie zaskoczy, ale malarzy, którzy malują obrazy animalistyczne, nazywa się animalistami. 

Kogo można uznać za ojca obrazów z naturą, a konkretniej ze zwierzętami? Opracowania malarstwa animalistycznego podają przede wszystkim Albrechta Durera z jego “Nosorożcem”. Co ciekawe - autor nigdy nie widział nosorożca na żywo, a mimo to obraz zaliczany jest do najlepszych obrazów ze zwierzętami w historii malarstwa. Przykłady innych malarzy obrazów natury zwierzęcej to Rubens, Brueghel, Georges Stubbs, Eugene Delacroix.

Dzisiaj obrazy tych i nie tylko tych autorów cieszą się niezwykłą popularnością wśród ludzi dekorujących swoje mieszkania. Malowidła ze zwierzętami przebyły długą i burzliwą drogę, od prehistorycznych jaskiń, do nowoczesnych domów i mieszkań. Na takich stronach jak https://revolio.pl można znaleźć wiele przykładów znakomitych obrazów z kategorii natura, w tym ze zwierzętami. Polecamy je każdemu, kto chce, aby jego salon lub przedpokój zaskakiwał gości swoją oryginalnością i stylem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz