Oświetlenie zewnętrzne - ogród, taras, balkon

21 marca 2018

Oświetlenie tarasu

Zanim zdecydujemy się na konkretną formę oświetlenia zewnętrznego musimy się dobrze zastanowić nad tym jaki efekt chcemy takim oświetleniem osiągnąć i jakie funkcje ma ono spełniać. Musimy wiedzieć czy bardziej ma być to dekoracja czy raczej element o charakterze praktycznym. W tej chwili do wyboru mamy już wiele różnorakich propozycji, dlatego każdy będzie w stanie do siebie coś dopasować.

Najbardziej praktyczne jest oczywiście  oświetlenie elektryczne, ale tutaj mamy ograniczenie, ponieważ musi być podłączone do sieci elektrycznej. Świetne będzie także oświetlenie o charakterze solarnym, ponieważ jest łatwe w montażu a jednocześnie nic nie będzie nas kosztować. Pochodnie czy świecie też są fajnym rozwiązaniem, ale tutaj trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. W ramach balkonu oraz tarasu najbardziej praktyczne będzie oświetlenie elektryczne. Doskonale sprawdzą się tam lampy domowe, estetyczne kinkiety czy też wiszące oprawy oraz reflektorki.

Ogród zyska znacząco na swojej estetyce, jeśli będziemy w stanie wprowadzić do niego zróżnicowane oświetlenie. najważniejsze będzie zastosowanie do poszczególnych miejsc dobrych źródeł światła. Ciekawym rozwiązaniem są reflektorki, które montuje się w ziemi. Są one niewidoczne i nie będą przeszkadzały w ramach prac w ogrodzie, a jednocześnie estetycznie będą się świetnie prezentować. Oczywiście trzeba umieć światłem dobrze zarządzać i nie można doprowadzić do sytuacji, w których będzie ono za mocne. Nazbyt intensywne światło, które będzie skierowane na pewne elementy może tworzyć za duże kontrasty i tym samym wszystko to będzie się źle prezentowało. Drzewa trzeba oczywiście oświetlać od dołu ponieważ taka forma estetycznie będzie najciekawsza i da najlepszy możliwy efekt.

Jeśli mamy jakieś niewysokie krzewy na pewno będzie można zastosować światło, które będzie rozpraszające, ponieważ będzie lepsze niż to światło, które oświetla od dołu. Trzeba umieć wszystkie elementy naprawdę dobrze dopasować, ponieważ od tego zależeć będą efekty jakie można uzyskać przez przygotowane oświetlenie. Realizowane źródła światła oczywiście trzeba tak ustawiać, by nie oślepiać przez ich zastosowanie osób, które po ogrodzie będą się poruszać. Ukierunkowanie musi więc być odpowiednie ponieważ od tego może zależeć między innymi praktyczność wykonanego oświetlenia.

Lampa ogrodowa

Oświetlenie ogrodu – jak sprawić, żeby nie przyciągało owadów

Wiele osób decyduje się obecnie na przygotowywanie w swoim ogrodzie estetycznego oświetlenia. Jak się jednak okazuje wykonanie takiego oświetlenia często wiąże się z tym, że obok naszego domu licznie pojawiają się owady. Nie koniecznie jednak zawsze tak będzie. Można zastosować oświetlenie LED, które tych owadów nie będzie przyciągać. Każdy z nas zetknął się już z taką sytuacją, że owady w ogrodzie psują spokojny wypoczynek. Dlatego, jeśli tego problemu nie chcemy mieć powinniśmy się zdecydować na zastosowanie dobrej jakości oświetlenia LEDowego.

Światło z lamp LED nie przyciąga owadów. W przypadku lamp LED nie będzie emitowany ultrafiolet w związku z czym nie będzie owadów. To właśnie nie światło wabi owady ale promienie ultrafioletowe, które są wydzielane przez światło. Lampy LED można więc w ogrodach montować bez obaw, że pojawi się tam szybko więcej różnych zwierzątek. Trzeba pamiętać, że owady to nie jedyny problem. Za nimi przyjdą bowiem inne elementy łańcucha pokarmowego, dlatego można się spodziewać w swoim ogrodzie większej ilości pająków, a dalej żab czy nietoperzy. Osoby, które są tym bardziej zainteresowane powinny przeczytać inne ciekawsze artykuły na ten konkretny temat. Jeśli realizujemy oświetlenie w swoim ogrodzie nie można zapominać o tym, że będzie ono narażone na działanie czynników atmosferycznych.

W praktyce to będzie oznaczało, że konieczne jest przygotowanie takiego oświetlenia, które będzie miało lepsze parametry. Wybierane tasmy LED do ogrodów to najczęściej paski, które mają napięcie około 230 V. Instalacja ich będzie bardzo prosta, dlatego każdy powinien sobie z tym poradzić, ale oczywiście trzeba także przy tym zachować odpowiednią staranność i bezpieczeństwo. W sytuacji, gdy montuje się światło w wodzie to trzeba dodatkowo o nie zadbać. Pamiętać należy o wybraniu niskiego napięcia a lampa musi być dodatkowo umieszczona w specjalnym profilu LED. W takim przypadku warto się decydować na lampę z wysokim parametrem IP. Trzeba montować takie lampy, które są dobrze chronione przed wilgocią ale nie mogą być tak wykonane, że będą one narażone na przegrzanie i tym samym na całkowite zniszczenie.

Dowiedz się jak zadbać skuteczni o swój ogród, przy niewielkim wysiłku. Więcej na https://ladnydom.pl/piekny-ogrod-mniej-wysilku-czy-to-mozliwe >>

Komentarze (0)

Zostaw komentarz