Sukulenty w mieszkaniu - jak je pielęgnować?

3 marca 2021

W języku łacińskim succulentus oznacza soczysty, więc nic dziwnego, że tak określa się rośliny gruboszowate czyli sukulenty. Wszystko dlatego, że dobrze przystosowały się one do warunków w których mają ograniczony dostęp do wody wykształcając tkankę służącą do jej gromadzenia. To sprawia, że rośliny te są idealne dla osób, którym zależy na łatwej pielęgnacji, która idzie w parze z ich atrakcyjnym, ozdobnym wyglądem, jaki nadaje aranżacji wnętrza charakteru. Dlaczego warto wprowadzić do mieszkania sukulenty w jaki sposób je pielęgnować? Podpowiadamy.

Sukulenty i ich pochodzenie oraz podział

Sukulenty wywodzą się regionów w których deszczu jest jak na przysłowiowe lekarstwo, więc nic dziwnego, że aby w nich przetrwać, wykształciły w sobie umiejętność gromadzenia wody liściach, łodygach lub korzeniach. Oprócz tego dodatkowo potrafią one nią oszczędnie gospodarować.

Magazynowanie wody przez sukulenty wpłynęło na to, że zostały one podzielona na trzy grupy. Wśród nich wymienia się:

  • sukulenty pędowe - tego typu kwiaty gromadzą wodę w zgrubiałych łodygach. Rośliny znajdujące się w tej grupie posiadają liście, które przekształciły się w ciernie. Mowa między innymi o astrowatych, trojeściowate czy też kaktusowatych.
  • sukulenty liściowe - zgrubiałe liście w których gromadzą wodę pokryte są grubą woskową warstwą, której zadaniem jest ograniczenie parowania. Zaliczamy do nich np. aloes oraz agawę.
  • sukulenty korzeniowe - jak sama nazwa wskazuje, magazynują wodę w korzeniach. Wśród nich wymienia się np. niektóre szczawiki oraz pelargonie.

Pielęgnacja sukulentów

Sukulenty są kwiatami bardzo ozdobnymi, więc nic dziwnego, że ich walory doceniają amatorzy niebanalnego designu. Wystarczy wspomnieć chociażby zamiokulkasie zamiolistnym, aloesie zwyczajnym, sansewierii gwinejskiej czy też haworsji. Wpisują się także w oczekiwania osób, którym zależy na łatwej pielęgnacji roślin z uwagi na to, że potrafią magazynować wodę. Nie oznacza to jednak, że nie mają one swoich wymagań.

Wprowadzając te rośliny do mieszkania należy zapewnić im dość ciepłe warunki. W okresie wzrostu optymalna temperatura ich uprawy powinna utrzymywać się na poziomie 20–25 st. C, natomiast spoczynku powinna być niższa. Optymalna wynosi poniżej 15 st. C.

Mimo że podlewanie sukulentów nie musi być częste, musi być umiejętne. W praktyce oznacza to, że podłoże nie może być stale mokre. Koniecznie więc zróbmy im przerwy pomiędzy kolejną dostawą wody w taki sposób, aby ziemia w doniczce zdążyła przeschnąć. Latem wystarczą im 1 lub 2 podlania w tygodniu, natomiast w zimie można to zrobić zaledwie raz na miesiąc.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz