Agregat prądotwórczy - jak wybrać najlepszy generator prądu?

30 kwietnia 2018

Wytwarzanie energii elektrycznej

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które mogą zapewnić dostęp do energii elektrycznej w momencie awarii albo braku zasilania z sieci zewnętrznej. Przygotowywane są tak, by mogły zasilać albo wszystkie urządzenia albo wybrane urządzenia z danej sieci. Parametry agregatu muszą być dopasowane odpowiednio do potrzeb użytkownika.

Sercem w każdym agregacie będzie silnik spalinowy i prądnica, która zmienia ruch tłoków na prąd elektryczny w uzwojeniu. W kolejnych etapach energia jest przekazana do wybranego fragmentu sieci albo do urządzenia. Szczególny techniczne w budowie mogą być zróżnicowane.

Fazy i napięcia

W zależności od zastosowania agregat musi dostarczyć prąd z odpowiednim napięciem. Są to opcje dwie, albo agregat jednofazowy 230V albo też trójfazowy 400 V z czterostopniowym wtykiem. Propozycja jednofazowa wystarczy do domu, by sprawdzić się w sprzęcie AGD, RTV przy komputerach i oświetleniu a więc tych urządzeniach, które pod napięciem pracują. W przypadku budowy czy gospodarstw o dużych rozmiarach wykorzystuje się agregaty, które mają trzy fazy, ponieważ duże elektronarzędzia i maszyny pracują z siły.

Moc agregatu

Poza pożądanym napięciem przed zakupem trzeba sprawdzać także moc. Napięcie warunkuje możliwość uruchomienia urządzenia przy danym charakterze prądu. To moc urządzenia zdecyduje o tym czy prądnica będzie w stanie zasilić konkretne urządzenia.

Dostęp do energii elektrycznej

Moc podawana jest na tabliczce znamionowej urządzenia w ramach kW. Niektóre agregaty maja podawaną moc przy pełnym obciążeniu i maksymalnym spalaniu inne dla spalania na poziomie 75%. Trzeba ustalić, które wartości na tabliczce znamionowej się znajdują i przeliczyć wartości, by dało się je porównać. Moc powinna być większa niż łączna moc urządzeń, które będzie zasilał. Trzeba pamiętać, że do obliczenia poboru bierze się pod uwagę moc maksymalną a nie znamionową. Jeśli agregat może zasilać jedno i trójfazowe urządzenia moc odbiorników dla każdego napięcia należy sumować osobno i porównać z mocą prądnicy.

Jak nie wybierać agregatu na zapas?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wybieranie urządzenia ze zbyt duża mocą będzie generować większe koszty, sam sprzęt jest droższy jak i też jego praca, spalanie może być wyższe a nie zawsze urządzenie będzie wykorzystywać ten prąd jaki posiada. Dlatego raczej powinno się szukać sprzętu, który będzie miał niewielki zapas nad tym jak sprzęt będzie wykorzystywany. Warto pamiętać, że wybór odpowiedniej fazy urządzenia będzie bardzo ważny, w zależności od tego czy urządzenia trójfazowe będą wykorzystywane przy takim agregacie.

Niektóre urządzenia elektroniczne także mają szczególne wymagania, gdy chodzi o dostarczany do nich prąd, warto więc o tym pamiętać i wybierać taki sprzęt, który będzie w stanie dobrze swoje zadania spełnić. Zasilanie, pobór paliwa, możliwość podłączenia agregatu. To wszystko warto będzie wziąć pod uwagę gdy chcemy korzystać z agregatu i chcemy zdecydować się na jego zakup. Odpowiednio przemyślany zakup to bardzo ważna sprawa, gdy chcemy korzystać z agregatów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz