Frezarka krawędziowa Makita 3710 – test

18 kwietnia 2018

Frezarka do drewna

Frezowanie jest rodzajem obróbki drewna oraz innych materiałów przy użyciu techniki skrawania. Frezarka wykonuje ruch obrotowy, a dodatkowym ruchem jest posuwisty ruch obrabianego przedmiotu, lub samego narzędzia.

Frezarki podzielić można na górnowrzecionowe, przeznaczone do frezowania rowków w materiale o kształci zbliżonym do kształtu płyty. Z kolei frezarki krawędziowe to narzędzia do pracy jednorącz, które kształtują krawędzie materiału. Do takich właśnie frezarek krawędziowych należy model Makita 3710, będący przedmiotem tej recenzji.

Czym charakteryzuje się model Makita 3710?

Makita 3710 to nie nowy model, pełen ulepszeń i technicznych nowinek. Ten model stabilnej, prostej w budowie i użyciu frezarki z powodzeniem funkcjonuje na rynku od lat. Jest chętnie wybierany przez fachowców, którzy cenią sobie w nim przede wszystkim wysoką prędkość obrotową, ale też stabilność pracy i lekkość prowadzenia. Tę ostatnią gwarantuje nastawna prowadnica, idealna podczas pracy na krawędziach, do której model został stworzony. Firma Makita stawia na sprawdzoną jakość – dlatego nie wprowadza zbyt częstych ulepszeń w produktach cieszących się powodzeniem.

Z czego wykonano frezarkę?

Frezarka krawędziowa Makita 3710 to smukłe, wygodne w trzymaniu urządzenie, które można stabilnie obsługiwać jedną ręką. Obudowana została wykonana z trwałego tworzywa sztucznego, pokrytego okładziną antypoślizgową w miejscach chwytowych. Warto podkreślić, że stopa prowadząca frezarki jest przezroczysta – dzięki temu osoba pracująca z jej użyciem w każdej chwili ma wgląd w miejsce frezowania.

W skład podstawowego wyposażenia wchodzi także frez prosty, o średnicy 6 mm, do oklein meblowych. Producent oferuje także zestaw kluczy oraz szablon do kopiowania.

Obróbka drewna

Parametry i funkcje urządzenia

Jakimi parametrami charakteryzuje się Makita 3710?

Obsługuje frezy o średnicy trzpienia 6 mm

Silnik 530-watowy, szybkoobrotowy

Szybkość wrzeciona frezarki do 30000 obrotów na minutę

Waga 1,7 kg (bardzo niewielka i komfortowa!)

Po krótkim przedstawieniu solidnych, funkcjonalnych parametrów, czas przejść do funkcji. Zacznijmy od włącznika – dwupozycyjny, umożliwia załączenie frezarki na stałe lub przytrzymywanie. To ogromna zaleta dla frezarki krawędziowej. Każdy fachowiec i użytkownik wie, że frezowanie krawędzi niekiedy jest mało wygodną pracą, a dodatkowe ciągłe trzymanie przyciśniętego włącznika powoduje ogromny dyskomfort. Makita 3710 posiada także stopę podporową, umożliwiającą szczególnie stabilne i powtarzalne prowadzenie urządzenia pod kątem 45 stopni. Umożliwia to precyzyjne fazowanie krawędzi. Podstawę można dostosować do warunków pracy, ponieważ posiada wiele nastaw. Co można ustawić? To między innymi kąt frezowania, grubość frezowaną przy jednym przejściu, a także głębokość (przy użyciu pokrętła). Dodatkową pomoc stanowi skala umieszczona na urządzeniu.

Rozwiązania techniczne zastosowane w urządzeniu

Frezarki na ogół nie są skomplikowanymi urządzeniami. Siła modelu Makita 3710 tkwi w jej niezawodnej prostocie i w możliwości szybkiej, samodzielnej wymiany szczotek węglowych, umieszczonych pod kapslami zabezpieczającymi na zewnątrz urządzenia.

Profesjonalne frezarki, w tym te od Makita znajdziesz w sklepie internetowym e-metal.pl.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz