Którą wyrzynarkę wybrać?
Wyrzynarki to coraz częściej używane w domach narzędzia, ponieważ znakomicie spisują się nie tylko w czasie typowych remontów, ale pozwalają także rozwijać skrzydła majsterkowiczom, którzy próbują swoich sił w warsztacie.
Jeśli potrzeba stworzenia jakiegoś elementu wiąże się z koniecznością wykonania cięcia po linii krzywej, nie da się w zasadzie uciec od wyrzynarki. Jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi, trzeba jednak dokonać świadomego wyboru. Na co zwracać uwagę szukając dla siebie wyrzynarki?
Typy wyrzynarek
W praktyce wyróżnia się przede wszystkim dwa typy wyrzynarek: klasyczne i stołowe. Urządzenia klasyczne trzyma się w rękach i lekko dociska do materiału, by prowadziło się tam, gdzie tego chcemy. Brzeszczot porusza się w pionie. Wyrzynarki z podcinaniem są modyfikacją rozwiązania tradycyjnego. Różnica polega na tym, że do ruchu brzeszczotu dodana jest jeszcze oscylacja przód-tył. Ułatwia to pracę z grubymi materiałami i jeśli tylko istnieje możliwość regulowania twardości materiału, z którym się pracuje, funkcja znacznie przyspiesza pracę.
Wyrzynarki stołowe to wyrzynarki, w których urządzenie jest statyczne, a przesuwa się tylko materiał. Ich rozwinięciem są wyrzynarki w przypadku których możliwe jest wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć po okręgu. Swoją nazwę wywodzą od wykorzystywanego w nich brzeszczotu włosowego.
Jakie cechy są najważniejsze?
I. Głębokość cięcia – jest to maksymalna grubość materiału, jaki może być cięty urządzeniem. Ustala się ją osobno dla każdego typu materiału, na przykład drewna i metalu.
II. Moc – informuje nas o tym, jak długo może pracować urządzenie, zanim się przegrzeje. W praktyce umożliwia to dłuższą nieprzerwaną pracę.
III. Skoki na minutę – określa szybkość cięcia. Typowe urządzenia na rynku posiadają wartość skoków na poziomie od 500 do 3000skoków na minutę, co drastycznie zmienia czas pracy do wykonania planu.
IV. Typ uchwytu – informuje o sposobie mocowania brzeszczotu; do wyboru są m.in. uchwyty z jedną wypustką, uchwyty z dwiema wypustkami oraz uchwyty uniwersalne ¼”.
V. Rodzaj brzeszczotu – informuje o obsługiwanym przez wyrzynarkę rodzaju brzeszczotów. Istnieje ich kilka typów ogólnych w zależności od przeznaczenia, a w ramach tych typów odnajdzie się wiele różnych modeli różniących się pod względem sposobu pracy. Oznaczenia brzeszczotów są uniwersalne dzięki czemu łatwiej je dobrać. W sprzedaży są brzeszczoty HCS i CV (do drewna i tworzyw sztucznych). HSS (do metali kolorowych i materiałów drewnopochodnych) oraz brzeszczoty HM i TCC, rozwiązania do zadań specjalnych, które są w stanie pociąć stal nierdzewną, płytki ceramiczne czy cegły.
VI. Uchwyt na brzeszczot – niektóre rozwiązania wymagają zastosowania narzędzi, a inne obsługuje się ręcznie. Zobacz wyrzynarki brzeszczotowe na e-metal.pl
Rodzaj zasilania
Wyrzynarki mogą być zasilane sieciowo poprzez podpięcie je do gniazdka elektrycznego. Ich ograniczeniem jest długość kabla i sama jego obecność. Wyrzynarki akumulatorowe są wolne od tych ograniczeń, ale one z kolei muszą być regularnie ładowane.
Komentarze (0)