Najważniejsze właściwości młotowiertarek

1 maja 2018

Wykorzystanie młotowiertarki

Młotowiertarki to elektronarzędzia o specyficznym zastosowaniu. Przeznaczone są do wykonywania różnego rodzaju otworów w twardych materiałach poprzez ich nawiercanie lub tworzenie bruzd. Wykorzystuje się je także do skuwania okładzin ściennych i posadzek. Zakup odpowiedniego urządzenia wymaga podstawowej wiedzy odnośnie parametrów młotowiertarek, dlatego warto z tymi parametrami się zapoznać.

Typowe zastosowania młotowiertarek

Z młotowiertarek korzysta się w celu wykonywania dużych otworów w twardych materiałach, zazwyczaj w betonie, który jest jednym z twardszych powierzchni. Nadają się do wykuwania i wiercenia otworów w ścianach i stropach. Można nimi skuć posadzkę. Ze względu na dużą moc silników są zazwyczaj zasilane z sieci, ale można też spotkać młotowiertarki akumulatorowe wyposażone w akumulatory o dużej pojemności energetycznej.

Akumulatory młotowiertarek to najczęściej urządzenia jonowo-litowe, które trzymają długo, ale rozładowują się nagle. W akumulatorach niklowo-kadmowych spadek mocy jest powolniejszy i długotrwały.

Młotowiertarki posiadają udar mechaniczny lub elektropneumatyczny. Druga z tych opcji radzi sobie z najtwardszym żelbetem.

Cechy młotowiertarkiKluczowe parametry:

I. Typ udaru – typowy dla wiertarek udar mechaniczny jest zastępowany przez mocniejszy udar pneumatyczny lub rozwiązania pośrednie;

II. Opcja kucia – młotowiertarki udostępniające opcję udaru bez obrotów pozwalają na kucie w materiale;

III. Średnica maksymalna otworu – określa, jak duży otwór i jakim wiertłem można wykonać;

IV. Moment obrotowy – określana w niutonometrach wartość informująca o zdolności urządzenia do pokonywania oporów.

Dodatkowe opcje

Przydatnym dodatkiem do młotowiertarek są wskaźniki przeciążenia silnika oraz zużycia szczotek urządzenia. Pierwszy z nich pozwala określić moment, w którym w celu poprawy żywotności urządzenia należy je czasowo wyłączyć. Szczotki to z kolei element silnika urządzenia, który musi być wymieniany co jakiś czas i wskaźnik pokazuje, kiedy to należy zrobić.

Ciekawą propozycja są ponadto młoty pneumatyczne, czyli młotowiertarki pozbawione funkcji wiercenia.

Przydatnym dodatkiem są także niewielkie poziomice ułatwiające prawidłowe ustawienie urządzenia.

Jak wybrać młotowiertarkęNiezbędny osprzęt

Niezbędnym elementem wyposażenia młotowiertarki są oczywiście wiertła. Najczęściej korzysta się z wierteł SDS w wersji plus, czyli ze specjalnymi rowkami wyżłobionymi w ich trzpieniu, który umożliwia pewniejsze mocowanie. Alternatywą dla nich są systemy SDS-max, w których wiertła mają większą średnicę, a ich mocowanie jest wspomagane przez 6 rowków: trzy głębsze i trzy stosunkowo płytkie.

Typowym elementem wyposażenia są także dłuta i szpicaki służące do rozkuwania twardszych materiałów.

Wykorzystywanie klasycznych wierteł w urządzeniach posiadających system SDS wymaga zastosowania specjalnych przejściówek, które jednak ograniczają możliwości młotowiertarki. Stosowanie wierteł uniemożliwia równoczesne wykorzystywanie udaru, ponieważ taki rodzaj mocowania doprowadziłby do zniszczenia sprzętu.

Młotowiertarki akumulatorowowe w ofercie sklepu e-metal.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz