Piła tarczowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

7 maja 2018

Solidna piła tarczowa

Piła tarczowa to jedno z podstawowych narzędzi nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla osoby, która bawi się w majsterkowanie. Dzięki niej wykonać można cięcie różnych materiałów od drewna przez tworzywa sztuczne. Pomimo prostoty urządzenia warto także wiedzieć co będzie ważne, gdy chcemy zdecydować się na kupno piły tarczowej, która dłuższy okres czasu nam posłuży.

Podstawowa sprawa to rodzaj materiału jaki będzie najczęściej cięty. Pilarki tarczowe przede wszystkim przeznacza się do cięcia materiałów drewnianych, płyt OSB, paneli podłogowych. Będzie można je także używać do cięcia plastikowych rur. Jednym z najbardziej wszechstronnych będą ukośnice, które radzą sobie z drewnem, tworzywem sztucznym i metalem. Będą się dobrze sprawdzać przy pracach remontowych, docinaniu profili aluminiowych czy listew.

Tarcza

Jak wskazuje nazwa tarcza to bardzo ważny element piły tarczowej. Na wydajność pracy wpływa rozmiar, stan i wielkość ząbków. Mniejsze wykonują dokładniejsze cięcie i nie zostawiają poszarpanej powierzchni. Im więcej drobnych zębów przy tej samej średnicy tym lepsze cięcie. Jednak im grubszy materiał tym większe powinny być zęby.

Stabilność piły tarczowejProducenci maja kilka różnych rodzajów tarcz dla nas. Takie przeznaczone do cięcia precyzyjnego, uniwersalne, widiowe.

Głębokość cięcia

Wartość ta informuje o grubości materiału jaki przeciąć można z pomocą piły. W sprzedaży spotkamy modele ze zdejmowaną tarcza i dzięki temu tnie się materiały o różnej grubości.

Moc

To jeden z ważniejszych parametrów, które wpływają na wydajność sprzętu. Im większa moc będzie w urządzeniu tym większa efektywność, gdy chodzi o zagłębienie się w materiał. Moc to również wpływ na to jaka będzie ilość obrotów na minutę.

Rodzaje pił

Można je podzielić na piły ręczne, które mają mniejszy rozmiar i są dzięki temu mobilne, dlatego można je zabierać w różne miejsca, by wykonać prace. Mogą mieć laser oraz prowadnice do precyzyjnego cięcia. Stacjonarne piły sprawdzą się w momencie, gdy będziemy mieli do cięcia duże ilości materiału. Piła stołowa z zasady gwarantuje większa stabilność w trakcie pracy, jednak nie można oczekiwać, że dobrze się sprawdzi, jeśli będziemy mieli do wykonania, które będą precyzyjne. W tej sytuacji piła stacjonarna nie da takich efektów jak ręczna.

Bezpieczna piła tarczowa

Zabezpieczenia

Piły tarczowe co do zasady nie są bezpiecznymi narzędziami i łatwo będzie się można nimi zranić. Dlatego powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym ryzyko zranienia będzie zdecydowanie mniejsze. Na pewno przyda się osłona tarczy, osłona napędu czy wyłącznik napędu w miejscu łatwo dostępnym.

Dodatkowe możliwości

Piły tarczowe mogą mieć także dodatkowe możliwości takie jak regulacja obrotów, co przydaje się przy cięci różnego rodzaju materiałów, umożliwia dostosowanie prędkości do twardości, cięcie ukośne, które pozwoli na różne katy cięcia. Przy piłach może się [pojawić także dodatkowe wyposażenie takie jak prowadnice do równego cięcia, laser wskazujący linię cięcia czy worek zbierający wióry w trakcie cięcia.

Zobacz ofertę pił tarczowych w sklepie e-metal.pl >>

Komentarze (0)

Zostaw komentarz