Rodzaje wiertarek - którą wybrać?

6 kwietnia 2020

Wiertarka z udarem czy bez? Elektryczna czy na akumulator? Te pytania mogą przyprawić o ból głowy. Żeby wybrać odpowiednią dla siebie wiertarkę, musisz wiedzieć jedno - do jakich prac będziesz jej potrzebować. Poznaj plusy i minusy wiertarek z udarem i bezudarowych, a także elektrycznych i akumulatorowych.

Po co nam taki wybór wiertarek?

Szeroki wybór elektronarzędzi czasami utrudnia zakup. Producenci oferują jednak różnego rodzaju wiertarki po to, byś mógł kupić urządzenie, które idealnie wpisze się w Twoje potrzeby. Do cięższych prac będziesz potrzebował wiertarkę o dużej mocy. Jeśli jednak wykonujesz przede wszystkim lekkie domowe naprawy lub montaże, nie ma sensu przepłacać za silne urządzenie, którego potencjału nie wykorzystasz.

Wiertarka z udarem czy bez udaru?

Wyjaśnijmy na początku, czym jest udar. Udar to połączenie dwóch rodzajów ruchów, jakie wykonuje wiertło - ruchu obrotowego oraz posuwistego. Taka kombinacja umożliwia skuteczne wywiercanie otworów w twardych materiałach, takich jak beton, ceramika budowlana oraz inne materiały używane w budownictwie. Udaru nie wolno używać jednak podczas wiercenia w metalu, drewnie czy tworzywach sztucznych, ponieważ niemal na pewno dojdzie do uszkodzenia. Wiele dostępnych urządzeń posiada możliwość wyłączenia udaru, co zwiększa ich uniwersalność.

Wiertarkę z udarem wybierz do ciężkich prac budowlanych i remontowych. Zadbaj również o to, by charakteryzowała się ona odpowiednio dużą mocą w stosunku do pracy, jaką będzie wykonywać. Zbyt mała rezerwa mocy, może doprowadzić do przeciążeń i usterek. W warunkach domowych, gdzie wiertarka udarowa będzie używana jedynie przy okazji remontów lub rearanżacji wnętrz, sprawdzą się urządzenia o mniejszej mocy.

Wiertarka bez udaru będzie Ci potrzebna w pracach montażowych lub naprawczych na miększych materiałach. Jeśli chcesz uniknąć kupowania kilku urządzeń do domu, możesz z powodzeniem wybrać wiertarkę udarową z możliwością wyłączenia udaru.

Wiertarka przewodowa czy akumulatorowa?

Zanim zdecydujesz się na zakup jednego lub drugiego rodzaju wiertarki, poznaj cechy obydwu rozwiązań.

Wiertarki sieciowe

Wiertarki zasilane prądem sieciowym są z reguły mocniejsze niż urządzenia zasilane akumulatorem 18 V. Ich zasadniczą zaletą jest to, że mogą pracować bez przerwy, czego niestety nie można powiedzieć o narzędziach na baterie. Niewątpliwym minusem jest oczywiście miejsce pracy ograniczone długością kabla zasilającego, można oczywiście posiłkować się przedłużaczem, jednak w pewnym stopniu obniża to komfort pracy. Używanie wiertarek przewodowych w ogrodzie przed domem będzie możliwe jedynie z bardzo długim przedłużaczem, a na ogródku działkowym jest niestety niemożliwe. Mniej istotne wady tego rozwiązania to większa z reguły waga, głośniejsza praca oraz mniejsza poręczność niż w przypadku wiertarek na akumulator.

Wiertarki akumulatorowe

Ich największymi zaletami są mobilność, poręczność oraz możliwość pracy w miejscach bez dostępu do energii sieciowej. Praca w ogrodzie lub na działce możliwa będzie jednak tylko z narzędziem akumulatorowym. Niestety trzeba liczyć się ze zrobieniem przerwy w pracy na czas naładowania akumulatora lub pomyśleć o zakupie drugiego na zmianę. Elektronarzędzia na akumulator cechują się zwykle mniejszą mocą niż ich przewodowe odpowiedniki.

W warunkach domowych najkorzystniejsze wydaje się zaopatrzenie się w przewodową wiertarkę udarową, którą wykorzystasz do prac remontowych. Obok niej nie powinno zabraknąć akumulatorowej wiertarko-wkrętarki, która posłuży Ci do lekkich prac montażowych lub naprawczych. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz