Wkrętarka na powietrze, czyli pneumatyczne narzędzia w użytku

6 listopada 2019

Narzędzia pneumatyczne są to urządzenia, których działanie opiera się na zastosowanie sprężonego powietrza jako napęd. Te przyrządy stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, zarówno do montażu niewielkich części jak i do elementów przemysłu ciężkiego. Ważne jest, aby zrozumieć sposób doboru odpowiednich narzędzi pneumatycznych do danych obszarów użytkowania.

Najpopularniejsze oraz najczęściej wykorzystywane urządzenia z tego działu to wkrętaki pneumatyczne. Spotykane w wielu dziedzinach, zarówno przy produkcji RTV i AGD, okien, bram, rolet, mebli czy przygotowywaniu podzespołów elektronicznych oraz elektrycznych.

Wkrętarka na powietrze charakteryzuje się pracą w miejscach, gdzie wymagane jest stosowanie łączników gwintowanych takich jak np. wkręty lub śruby. Wkrętaki pneumatyczne są do siebie na tyle podobne, że można by pomyśleć, że niewiele się od siebie różnią. Nic bardziej mylnego. Rozwiązania konstrukcyjne definiują zastosowanie i są niekiedy bardzo zróżnicowane. Dlatego użytkownik musi wiedzieć który łącznik będzie stosował do jakiej aplikacji.

Jak zostało już podkreślone dobór właściwego wkrętaka jest bardzo istotny. Dla przykładu warto posłużyć się najbardziej znaną śrubą maszynową z gwintem metrycznym. Śruby maszynowe określane są nie tylko rozmiarem, których przedział jest bardzo szeroki, ale także klasą wytrzymałości, co często niesłusznie jest pomijane. Klasa wytrzymałości jaką charakteryzuje się śruba maszynowa jest jej odpornością na rozciąganie w stosunku do granicy plastyczności. Dzięki znajomości tej wielkości możliwe jest wyznaczenie siły z jaką należy dokręcać śrubę, czyli momentu obrotowego. Poniższa tabela reprezentuje rekomendowane wartości momentu obrotowego dla danej śruby o określonym rozmiarze i odpowiedniej klasie.

Opierając się na przykładzie, dla śruby maszynowej o gwincie w rozmiarze M5 oraz klasie wytrzymałości równej 8.8 jesteśmy w stanie na podstawie tabeli wyznaczyć, że siła z jaką musimy dokręcić nasz łącznik wynosi 6,4 Nm. Dzięki znajomości momentu obrotowego możemy dobrać odpowiednie narzędzie montażowe. Do dobrych praktyk należy ustalenie właściwego przedziału pracy urządzenia, który powinien być większy, a także obejmować zakres jego regulacji od 3 do 9 Nm – umożliwia to poprawne ustawienie narzędzia “w górę” i “w dół”. Istotne jest, aby narzędzie pneumatyczne nie działało w górnym przedziale regulacji.

Następnie trzeba dopasować sprzęgło. Narzędzia na sprężone powietrze wyposażone są w różne sprzęgła: odcinające SHUT OFF, ślizgowe oraz z napędem bezpośrednim. Poprawny dobór sprzęgła zapewnia wygodę pracy operatora oraz umożliwia wykluczenie ewentualnych uszkodzeń materiałów, instalowanych detali czy używanych łączników. W poniższej tabeli pokazano odpowiedni dobór sprzęgła do danego łącznika wykorzystywanego przy montażu elementów z innych materiałów.

Przy wyborze wkrętaków pneumatycznych brana jest również pod uwagę ergonomia narzędzia, która ma istotny wpływ na wygodę pracy operatora oraz na produktywność. Urządzenia wykorzystywane do montażu posiadają zróżnicowaną budowę rękojeści. Kształty korpusu wkrętaka do sprężonego powietrza wykonywane są w formie prostej, pistoletowej lub kątowej. Aby uświadomić sobie ułatwienie jakie niesie za sobą kształt korpusu narzędzia pneumatycznego należy porównać poniższe obrazki, które obrazują pozycje przy montażu poszczególnych elementów podczas produkcji.

Ostatnim ważnym czynnikiem wpływającym na odpowiedni wybór oraz wypełnienie założeń konstruktora montowanych części jest dostęp do montowanego łącznika w elemencie. Kształt głowicy roboczej narzędzia pneumatycznego ma równie wielkie znaczenie co sam wkrętak na sprężone powietrze co pokazują poniższe rysunki.

Artykuł przywołał najważniejsze cechy charakterystyczne dla odpowiedniego wyboru urządzeń pneumatycznych. Kluczem odpowiedniego doboru jest wskazanie potrzeb klienta determinowanych specyfiką jego pracy, a także szersze zapoznanie się z przeprowadzanym procesem technologicznym, co umożliwi wzrost ergonomiczności i skuteczności wykonywanych zadań.

Sprawdź film o wkrętakach pneumatycznych:

https://www.youtube.com/embed/cDv4IYTTd1I

Artykuł przygotował Marek Wojtyczka - Kierownik Działu Narzędzi w Pneumat System

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz