Adaptery dynamometryczne - profesjonalne i czułe narzędzie

21 października 2019

Tradycyjne sposoby montażu śrub przy użyciu różnego rodzaju kluczy mogą okazać się zawodne, jeśli ich dokręcenie wymaga wysokiej precyzji. Aby tego typu złącze nie zostało przykręcone zbyt mocno, a tym samym nie uszkodziło danej konstrukcji, warto skorzystać z innych rozwiązań. Doskonałym przykładem są narzędzia elektroniczne, które pozwalają na dokręcenie śruby zarówno w prawą, jak i lewą stronę przy niewielkiej granicy błędu, wynoszącej około 2%. Adaptery dynamometryczne to zaawansowany sprzęt, który umożliwia trwałe mocowanie elementów wszędzie tam, gdzie wymagana jest wyjątkowa precyzja. 

Adaptery dynamometryczne - wygodne i proste w użyciu

Podstawową cechą adapterów jest ich prosta, intuicyjna obsługa. Są nie tylko wygodne w użyciu, ale dokładnie informują użytkownika na temat osiągnięcia maksymalnego momentu mocowania śruby, dozwolonego przez producenta. Dzięki sygnałowi dźwiękowemu oraz danych wyświetlanych na wyświetlaczu LCD, nie ma możliwości popełnienia błędu lub przeoczenia optymalnej chwili na zamontowanie śruby. Moment obrotowy śruby odgrywa strategiczną rolę w wielu maszynach oraz urządzeniach. Adaptery dynamometryczne są cenione w wielu zakładach samochodowych, z uwagi na ich uniwersalne zastosowanie i kompatybilność z większością kluczy, w tym z kluczami typu grzechotka.

Zestawy adapterów - etui i akcesoria

Adaptery najczęściej sprzedawane są wraz z trwałym etui, które umożliwia bezpieczne przechowywanie urządzenia oraz chroni akcesoria przed zgubieniem. W skład zestawu wchodzą dodatkowo przejściówki umożliwiające współpracę sprzętu z poszczególnymi kluczami.

Najczęściej spotykanymi są adaptery o rozmiarach 1/2" oraz 3/8". Co istotne, w przypadku pierwszego adaptera możliwe jest wykonanie pomiaru obrotowego pomiędzy 27-135 Nm,  z kolei drugi pozwala na mierzenie momentu pomiędzy 40-200 Nm. Dlatego wybór urządzenia powinien być uzależniony od tego, jakie są nasze oczekiwania techniczne, związane z montażem oraz momentem obrotowych śrub. W trakcie wyposażenia swojego warsztatu, najlepszym rozwiązaniem jest zakup obu urządzeń, co zwiększa możliwości związane z dokonywaniem pomiarów. 

Bardzo cenionym atutem adapterów jest pamięć wewnętrzna, która pozwala na przechowanie około 50 ostatnio wykonanych zapisów. Okaże się ona niezwykle pomocna, zwłaszcza w sytuacji, gdy zachodzi konieczność chwilowego przerwania prac.

Adapter - gwarancja wydajnej pracy

Adaptery dynamometryczne zasilane są najczęściej przez baterie litowe, odporne na zimno. Ich wymiana jest bardzo prosta i szybka. Większość urządzeń w sytuacji, gdy nie jest używana, przechodzi w stan uśpienia, co dodatkowo pozwala na dłuższą pracę z danym sprzętem na jednym zestawie akumulatorów. 

Te praktyczne, trwałe oraz funkcjonalne narzędzia okażą się niezawodne w trakcie zaawansowanych prac warsztatowych, które wymagają wyjątkowej precyzji. Skuteczny system informujący o zbliżaniu się lub osiągnięciu momentu obrotowego śruby czy nitu, przekłada się na wyjątkowy komfort działania. Z tego powodu adaptery dynamometryczne stanowią wyposażenie profesjonalnych warsztatów samochodowych i serwisów wulkanizacyjnych. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz