Charakterystyka dobrych kluczy dynamometrycznych. Staranne dokręcanie śrub

19 stycznia 2021

Dobry klucz dynamometryczny charakteryzuje się tym, że w trakcie jego używania nie uszkadza ani łba śruby, ani materiału, w którym śruba jest umieszczana. Przykręcane za pomocą klucza dynamometrycznego śruby osadzone są solidnie, co zapobiega ich luzowaniu. Klucze dynamometryczne są najbardziej skomplikowane i jednocześnie najbardziej zaawansowane techniczne w użytkowaniu spośród wszystkich kluczy. Gwarantują one dokładniejsze przykręcanie śrub w zestawieniu z kluczami oczkowymi czy płaskimi. Cena kluczy dynamometrycznych jest wyższa niż cena standardowych kluczy.

Nie są to narzędzia które sprawdzą się w każdej sytuacji, ale okazują się niezwykle użyteczne w przypadku pracy z zaawansowanymi technicznie akcesoriami, które wykonane są z delikatnych, podatnych na silny nacisk materiałów, takich jak aluminium, metali niezależnych czy tworzyw sztucznych. Dobrym przykładem odpowiedniego użycia klucza dynamometrycznego może być przykładowo praca z pojazdami mechanicznymi, takimi jak samochody czy motocykle. Niezwykle istotną rzeczą, o której należy pamiętać przy używaniu kluczy dynamometrycznych jest jego przeznaczenie. Klucze dynamometryczne powinny być stosowane wyłącznie do przykręcania śrub, a nie ich odkręcania.

Sposób funkcjonowania klucza dynamometrycznego

W przypadku wykorzystywania "normalnych" kluczy, czyli płaskich bądź oczkowych, aby przykręcić śrubę należy kluczem zrobić pełny obrót wokół niej. Wiemy jednak z doświadczenia, że nie wykonanie takiego obrotu jest możliwe i łatwe. W takich przypadkach dobrze sprawdzi się klucz grzechotkowy, który posiada zamienne nasadki. W zależności od typu występującej głowicy, nasadkę umieszcza się w trzpieniu, który wychodzi z głowicy lub w jej gnieździe. Za sprawą mechanizmu zapadkowego zyskujemy możliwość wykonywania krótkich ruchów, dzięki czemu przy cofaniu śruba pozostaje na swoim miejscu. Wykonanie tej czynności przy użyciu zwykłego klucza byłoby bardziej uciążliwe i czasochłonne. Dynamometryczne klucze różnią się od zwykłych kluczy grzechotkowych. Klucze dynamometryczne posiadają dodatkową funkcję zadania wybranej przez nas, konkretnej siły, za pomocą której będziemy dokręcać śruby. Właśnie dzięki temu klucze dynamometryczne świetnie sprawdzą się przy pracach, w których wymagana jest precyzja. 

Klucze dynamometryczne posiadają zapadki, które przeskakują w momencie wykorzystania większej siły niż ta, która została ustawiona. Mówiąc precyzyjniej - w momencie zbyt mocnego szarpnięcia usłyszeć można wyraźny, charakterystyczny terkot, a śruba pozostanie w tym samym miejscu. W mniej skomplikowanych kluczach dynamometrycznych siła regulowana jest poprzez wykonanie obrotu rękojeścią, na której znajduje się głowica i podziałki. W trakcie obracania rękojeści dochodzimy nią do miejsca w którym opisana jest wartość momentu obrotowego. W ten oto sposób możliwe jest ustalenie zbliżonej wartości, która może być jeszcze precyzyjniej określona przy wykorzystaniu z umieszczonej wokół rękojeści podziałki. Okręcając rękojeść wybiera się wartość od 0 do 10 lub 12. W celu zobrazowania tego konkretniej możemy się posłużyć następującym przykładem: gdy wielkości momentu oznaczone są co 10, a niezbędnym jest dla nas oznaczenie momentu pośredniego - przyjmijmy na 15 Nm - należy wykonać obrót rękojeścią do wartości 10 i wybrać na niej pozycję 0, a następnie przekręcić ją na wartość "5". Gdy uda się już wybrać odpowiedni dla nas moment, klucz dynamometryczny powinien zostać zablokowany przy użyciu pokrętła, znajdującego się na końcu rączki. Gdy zakończymy pracę rękojeść klucza "wraca" do najniższej wartości na podziałce. Różne klucze dynamometryczne posiadają różne zakresy momentów. Mniejsze można regulować przykładowo od 5 do 25 Nm, zaś te większe posiadają zakres od 30 do 300 Nm.

Wybór klucza dynamometrycznego

Przy wyborze klucza dynamometrycznego warto być zorientowanym jaka siła wkręcania nas interesuje. Lepsze klucze dynamometryczne posiadają trwalsze sprężyny, a mechanizmy sprężynowe są odpowiedzialne za funkcję siłomierza. Wraz z eksploatacją kluza, sprężyna może się rozciągnąć, co spowoduje obniżenie jej precyzji. Dostępne są klucze w różnych przedziałach cenowych. Możliwy jest zakup klucza dynamometrycznego za 120 lub 1450 PLN.

Dobre klucze dynamometryczne znajdziesz na http://dynamometryczne.pl/klucze-c7.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz