Ciężarki do kół i ich rodzaje

2 grudnia 2020

Właściwe wyważanie kół to czynność o bardzo dużym znaczeniu dla każdego kierowcy. Nie może być jednak inaczej, skoro staje się gwarancją jazdy, która jest nie tylko płynna, ale i bezpieczna. Jeśli opony nie są właściwie wyważone, musimy liczyć się z tym, że taki stan rzeczy będzie wiązał się z poważnymi konsekwencjami. Na szczęście, sami możemy zauważyć moment, w którym pojawiają się pierwsze problemy.

Jeśli koła nie są wyważone we właściwy sposób, mamy do czynienia z drganiami oraz wibracjami wywołanymi przez kierownicę. Już na tym etapie kierowca powinien stać się maksymalnie czujny. Podczas kontrolnej wizyty w warsztacie z pewnością przydadzą się przede wszystkim ciężarki do wywarzania kół. Mówiąc o ich zastosowanie zwracamy przede wszystkim uwagę na stwarzaną przez nie możliwość korygowania braku równowagi podczas wyważania opon, ciężarki są jednak w stanie również przeciwdziałać takiemu zjawisku w przyszłości. Jeśli zostaną one zastosowane w odpowiednim miejscu, do koła zostanie dodana dodatkowa masa, a to z kolei sprawi, że masa koła będzie równomiernie rozkładana wokół całej osi obrotu. Po wykorzystaniu tego rozwiązania koła mogą się obracać bez wibracji, choć warto pamiętać, że w tym konkretnym przypadku wiele zależy od tego, w jaki sposób umieszczono ciężarki na obręczy.

Poszukując ciężarków nie trzeba dziś obawiać się jakichkolwiek trudności związanych z ich wyborem. W sprzedaży dostępne są rozwiązania o różnicowanych gramaturach, sprawdzające się idealnie bez względu na to, czy mamy do czynienia z samochodem osobowym, ciężarowym, czy też dostawczych. Nie powinniśmy mieć też problemu z wyważaniem w ten sposób kół w motocyklach. Same ciężarki, w zależności od potrzeb zgłaszanych przez kupujących, mogą być nie tylko ołowiane, ale i cynkowe. To sprawia, że możemy korzystać z nich tak w felgach aluminiowych, jak i stalowych. Nie powinniśmy mieć problemów także ze znalezieniem rozwiązań mniej standardowych, takich, jak stalowe ciężarki klejone – zarówno powlekane, jak i zwykłe. Takie ciężarki są znakomite wtedy, gdy zależy nam na tym, aby nie dopuścić do korozji, tak w odniesieniu do samego ciężarka, jak i aluminiowej obręczy. Wielość dostępnych rodzajów sprawia, że nawet najbardziej wymagający wulkanizator nie będzie miał podstaw do tego, aby narzekać na brak dostępu do narzędzi pozwalających mu na wywarzanie kół we właściwy sposób.

Mówiąc o tego rodzaju rozwiązaniach nie możemy nie wspomnieć także o ciężarkach przeznaczonych do wyważania kół motocyklowych, które mają kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i samego komfortu jazdy motocyklisty. Jeśli koła w motocyklu nie są wyważone w ten sam sposób, może się okazać, że jego elementy będą zużywać się znacznie szybciej niż powinny. Dotyczy to zresztą nie tylko bieżnika, ale również hamulców i amortyzatorów. Jeśli weźmiemy pod uwagę tego rodzaju aspekty, z pewnością docenimy znaczenie ciężarków. Także one dzielą się na dwie grupy. Mamy zatem do czynienia zarówno z ciężarkami klejonymi, jak i z tymi, które mocuje się na szprychach.

Ciężarki do kół znajdziesz na sklep-warsztat.pl/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz