Jak prawidłowo zamocować wiertło w wiertarce?

11 maja 2022

Mocowanie i wymiana wierteł w uchwytach wiertarskich jest łatwa. Ważne jest, aby umieć to robić. Aby wydajnie i bezpiecznie wywiercić otwór, należy wiedzieć, jak prawidłowo zamocować wiertło w uchwycie wiertarskim.

Jak włożyć wiertło do uchwytu SDS-Plus?

Mocowanie takich elementów jak wiertła do betonu, koronki wiertnicze i dłuta jest bardzo proste i intuicyjne. Wystarczy włożyć narzędzie do uchwytu wiertarskiego SDS-Plus i lekko nacisnąć, aż usłyszymy kliknięcie. Potwierdzi to, że narzędzie jest prawidłowo zamontowane. Nie powinno być problemu z użyciem jakiejkolwiek wiertarki, niezależnie od tego, czy jest to wiertarka stołowa, młotowiertarka czy wiertarka magnetyczna.

Oto kilka podstawowych zasad zapewniających jak najdłuższą żywotność sprzętu. Przed zainstalowaniem wiertła SDS-Plus w uchwycie należy wszystko dokładnie wyczyścić. Wszystko musi być dokładnie oczyszczone, łącznie z cząstkami cementu, pyłkami i kurzem. Konieczne jest również przykrycie trzpienia wiertła suchą szmatką. Należy pamiętać, aby uwzględnić warunki, w jakich mocowane są akcesoria. Nie wolno wkładać ich brudnymi rękami. Mimo że zasady te są oczywiste, warto je sobie przypominać. Nie zawsze się o nich pamięta, a można je wykorzystać, aby przedłużyć żywotność narzędzi.

Jak włożyć wiertło do wiertarki z mocowaniem SDS

Zatem jak włożyć wiertło do wiertarki z mocowaniem SDS? SDS to uchwyt do wierteł, który jest stosowany w wiertarkach Makita. Spannen dutch System to akronim oznaczający system mocowania narzędzi wymiennych. Uchwyty te zostały przyjęte jako światowy standard w 2016 roku i zastąpiły uchwyty kluczowe. Można je znaleźć w prawie wszystkich wiertarkach, dlatego warto nauczyć się z nich korzystać.

Zwróć uwagę na pewne szczegóły. Po pierwsze, budżetowe narzędzia będą wymagały nieco więcej siły, aby zablokować wiertło w uchwycie. W większości przypadków nie stanowi to problemu. Uchwyt wiertarski jest jednak systemem beznarzędziowym, więc jeśli wiertła nie da się włożyć ręcznie, prawdopodobnie mechanizm został uszkodzony.

Niektóre uchwyty SDS do wierteł Celma lub Bosch mają również zakres rozmiarów, z którymi można je stosować. Należy wziąć ten aspekt pod uwagę. Nie musi to oznaczać, że większe wiertła SDS zmieszczą się w uchwycie.

Ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób sprzęt został uszkodzony. Jest to łatwe do określenia. Nie ma znaczenia, czy wiertarka jest jeszcze na gwarancji, jeśli zepsuła się z powodu niewłaściwego użytkowania. Koszty naprawy mogą być bardzo wysokie, więc często bardziej opłacalny jest zakup nowego urządzenia.

wiertarka

Jak można usunąć narzędzia z uchwytów SDS Plus?

Jest to tak proste, jak założenie wiertła na uchwyt SDS-Plus. Proces wyjmowania wierteł jest bardzo prosty i trudny do wytłumaczenia. Najpierw należy upewnić się, że tulejki mocujące zostały usunięte. Podobnie jak w przypadku montażu, demontaż nie wymaga żadnych narzędzi. Wystarczy zwolnić blokadę zabezpieczającą i wysunąć narzędzie. Należy uważać, aby nie uszkodzić wiertła lub samej wiertarki. Nie jest to jednak częste zjawisko.

Jak wyjąć wiertło z wiertarki?

Jeśli wiertło utknie w wiertarce, sytuacja może się skomplikować. Może to nastąpić z jednego z trzech powodów. Pierwszym z nich jest to, że stal, z której wykonano wiertło, może być zbyt miękka. Może to spowodować odkształcenie. Istnieje również możliwość, że wiertło jest zbyt duże, co może spowodować, że będzie się wbijać jak szpilki i zakleszczać. Inną możliwością jest rozbieżność między chwytem a mechanizmem uchwytu wiertarskiego. Może to często prowadzić do rozpadu sprzętu. We wszystkich tych przypadkach dobrze jest zasięgnąć porady ekspertów, którzy potrafią ocenić problem i określić najlepsze "antidotum".

Jak wymienić wiertło za pomocą zwykłego uchwytu wiertarskiego?

Jak odkręcić uchwyt wiertarski? Proste uchwyty wiertarskie mogą utrzymywać w sobie wiertła z okrągłym chwytem. Są one podtrzymywane przez trzy kły, które wysuwają się z tulei mocujących. Najlepszym sposobem na dopasowanie średnicy do wiertła jest klucz z mechanizmem zębatym. Można wprawdzie dokręcić je ręcznie, ale efekt może nie być tak dobry. Zwykłe uchwyty wiertarskie nie utrzymają wierteł tak dobrze, jak system SDS.

Chociaż montaż i demontaż narzędzi w różnych typach uchwytów wiertarskich jest łatwy, wymaga pewnego przygotowania i wiedzy. Jeśli jednak przestrzega się podstawowych zasad i środków ostrożności, nie powinno być żadnych problemów. Bezpieczne wiercenie jest możliwe dzięki właściwej konserwacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz