Jak wybrać dobry młotek?
Młotek to podstawowe narzędzie w każdym domu. Przydaje się do wielu prac naprawczych. Jest on też jednym z niezbędnych narzędzi w profesjonalnych warsztatach usługowych. Istnieje wiele odmian młotka np. murarski, stolarski, ciesielski, czy młot kamieniarski. Możesz go kupić w sklepach budowlanych takich jak Jula. Jaki młotek wybrać aby był odpowiedni do prac, które zaplanowaliśmy?
Jak zbudowany jest młotek?
Młotek kiedyś służył przede wszystkim do wbijania gwoździ. Wraz z rozwojem różnych rzemiosł młotek jako urządzenia warsztatowe zaczął spełniać dodatkowe funkcje, takie jak:
- klepanie i załamywanie blachy,
- rozbijanie różnych materiałów i tworzyw,
- usuwanie, a właściwie zbijanie resztek zaprawy murarskiej z cegieł itp.
Konstrukcję młotka stanowi obuch i trzon. Najczęściej obuch wykonany jest z zahartowanej stali wysokiej jakości. Czasami młotki mają też obuchy gumowe, drewniane lub zrobione z tworzywa sztucznego. Istnieją też specjalne młotki służące do wyciągania gwoździ.
Jakie są normy bezpieczeństwa dla młotków?
Kupując młotek trzeba zwracać uwagę by spełniał on przynajmniej minimalne wymogi bezpieczeństwa. W Polsce "DIN1041" zakłada, że na obuchu każdego młotka powinno znajdować się odciśnięte logo producenta. Jeśli go nie ma albo zawiera tylko naklejkę można przypuszczać, że jest to narzędzie raczej niskiej jakości. Twardość obucha można łatwo sprawdzić uderzając rąbem jednego w drugi. Tym zrobionym z dobrej jakości materiałów nie może się nic stać i nie powinny mieć żadnych uszkodzeń.
Młotek z drewnianym trzonkiem
Kupując młotek z drewnianym trzonkiem należy zwrócić uwagę czy obuch jest dobrze przymocowany, czy nie jest luźny i chwiejny. Ważne jest również drewno z jakiego wykonany jest trzonek. Nie powinno mieć żadnych pęknięć ani śladów po sękach. Dobrym drewnem na trzonek młotka jest jesion. Po zakupie takiego młotka trzeba o niego dbać i go regularnie konserwować.
Młotek z metalowym trzonkiem lub wykonanym z tworzywa sztucznego
Tego typu młotki są często trwalsze niż te z drewnianym trzonkiem. Trzonki z tworzyw, szczególnie te wzmacniane włóknem szklanym, są bardzo wytrzymałe. Nie wysychają, nie łamią się i nie zużywają tak szybko jak drewniane. Nie trzeba ich konserwować. Istnieją też młotki mające konstrukcję monolitową i system tłumienia drgań, co bardzo podnosi komfort wykonywanej pracy.
Jaki powinien być dobry młotek ślusarski i budowlany?
Młotek ślusarski i jego budowa
Jest najbardziej uniwersalnym młotkiem. Jego klasyczna forma to drewniany trzonek zamocowany w oczku obucha. Duże firmy dysponują również tego typu młotkami wykonanymi z tworzywa sztucznego z rękojeścią pokrytą powłoką antypoślizgową.
Budowa takiego młotka to wąski koniec obucha zwany rąbem, z przeciwległym do niego drugim końcem, najczęściej kwadratowym. Rąb jest przydatny do fazy wstępnej wbijania gwoździa, a kwadratowy koniec do dobijania z użyciem większej siły.
Tego typu młotek z drewnianym trzonem sprawdzi się w drobnych pracach domowych. Jeśli natomiast zależy ci na większym komforcie pracy i dysponujesz większym budżetem, kup młotek z trzonkiem wykonanym z tworzywa sztucznego.
Do większych prac np. rozbiórkowych lub innych wymagających użycia siły dwóch rąk istnieją specjalne ciężkie młotki tzw. przybitniaki.
Młotek budowlany i jego budowa
Jest pomocny przy wykonywaniu różnych prac budowlanych. Najczęstsze zastosowanie tutaj ma młotek ciesielski o charakterystycznym kształcie. Z jednej strony obuch ma lekko wypukłą lub okrągłą powierzchnię, a z drugiej dwa pazury, jeden dłuższy, drugi krótszy. Doskonale usuwa się nim gwoździe, a dłuższy pazur służy też do przyciągania desek. Istnieją różne modyfikacje tego młotka, przeznaczone do konkretnych zadań.
Komentarze (1)
Młotek warto mieć zarówno tradycyjny stalowy jak i kauczukowy do delikatniejszych materiałów... Przychodzi jednak moment że warto zaopatrzyć się w gwoździarkę :)
https://sterpol.pl/kategoria-produktu/narzedzia-gazowe/gwozdziarki-gazowe