Jakie narzędzia ogrodnicze przydadzą się na okres jesienny i zimowy

1 października 2019

Podstawowe narzędzia ogrodowe

Jesień to wymagający czas dla osób zajmujących się ogrodnictwem. W tym okresie wykonuje się przede wszystkim prace porządkowe. Konieczne jest również przygotowanie roślin do zimy oraz ich skuteczne zabezpieczenie przed mrozem. Żeby prace przebiegały szybko i sprawnie warto zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia ogrodnicze, takie jak grabie, która znajdziesz na stronie https://mtdsklep.pl/narzedzia.html.

Za ich pomocą można skutecznie zbierać spadające z drzew liście, które zalegając na trawniku, wyglądają nieestetycznie. Należy pamiętać, że gnijące liście oraz igliwie mogą zakwaszać glebę i przyczyniać się do powstania chorób grzybiczych roślin. Jesień to również czas przycinania drzewek i krzewów. Do tego celu najlepiej nadają się sekatory lub nożyce teleskopowe.

Tradycyjne przekopywanie i nawożenie grządek nawozem organicznym zazwyczaj wykonuje się za pomocą szpadla. Jest to niezwykle istotna czynność, pozwalająca glebie wchłonąć przez okres zimowy składniki odżywcze, z których wiosną korzystać będą wzrastające rośliny. W celu przygotowania naturalnego nawozu organicznego należy zaopatrzyć się w gotowe kompostowniki.

W sprzedaży dostępne są pojemniki o różnych pojemnościach, dlatego każdy może dobrać produkt dostosowany do własnych potrzeb. Gotowe kompostowniki umożliwiają gromadzenie liści, gałęzi lub ściętej trawy i przerobienie jej na żyzny kompost. Do utrzymywania porządku w okresie jesiennym i zimowym przydają się również takie narzędzia ogrodnicze jak taczki oraz kosze na odpady biodegradowalne.

Zaawansowany sprzęt mechaniczny

Coraz więcej osób, aby ułatwić sobie pracę w ogrodzie, chętnie sięga po zaawansowany sprzęt mechaniczny zasilany silnikiem elektrycznym bądź spalinowym. Do takich urządzeń zaliczyć należy nożyce do cięcia krzewów, które sprawdzają się m.in. do pielęgnacji żywopłotu lub formowania kształtu krzewów.

Elektryczne bądź spalinowe nożyce znacząco skracają czas potrzebny do przycięcia niezliczonej ilości gałęzi. Osoby, które nie lubią ręcznego zgrabiania liści, bądź odśnieżania ścieżek i alejek powinni sięgnąć po takie narzędzia ogrodnicze jak dmuchawy ręczne lub plecakowe. Te niewielkie urządzenia charakteryzują się dużą wydajnością, dlatego znakomicie sprawdzają się podczas jesienno-zimowych prac porządkowych.

Do przycinania grubszych konarów lub całkowitego ścinania drzew najlepiej nadają się piły łańcuchowe. W przypadku niewielkich ogrodów sprawdzi się sprzęt elektryczny, większe wycinki wygodniej jest przeprowadzać urządzeniem spalinowym. W celu łatwego i szybkiego pozbycia się ściętych gałęzi zalegających w ogrodzie najlepiej użyć przenośnego rębaka.

Sprzęt ten mieli zebrany urobek, przetwarzając go na materiał, który można wykorzystać do ściółkowania roślin i krzewów. Wśród specjalistycznych narzędzi ogrodniczych, które przydają się jesienią oraz zimą na uwagę zasługują także wertykulatory oraz glebogryzarki. Pierwsze pomagają w pielęgnacji trawników, drugie znacząco ułatwiają przekopywanie ziemi, spulchnienie jej i przygotowywanie pod wiosenne uprawy.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz