Klucz dynamometryczny ¼ - niezbędny nie tylko w profesjonalnym warsztacie!

29 stycznia 2019

klucz dynamometryczny

Zarówno profesjonalny, jak i hobbystyczny warsztat, nie mógłby funkcjonować w pełni bez odpowiedniego wyposażenia. Na nie składają się nie tylko urządzenia, ale także narzędzia: te drobne i podstawowe, jak i bardziej specjalistyczne.

Jednym z niezbędników jest klucz dynamometryczny ¼. Do czego służy i dlaczego powinien znaleźć się w skrzynce każdego szanującego się majsterkowicza oraz w każdym warsztacie?

Klucz dynamometryczny ¼ - co to jest?

Klucz dynamometryczny to specjalny rodzaj klucza, dzięki któremu można z określoną siłą dokręcić śrubę lub nakrętkę gwintową. Jest to tak zwany moment. Użycie takiego klucza pozwala na dokładne dokręcenie śruby lub nakrętki, bez ryzyka ich zniszczenia przez działanie zbyt dużą siłą., a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo użytkowania naprawianego elementu.

Klucz dynamometryczny – jak to działa?

Działanie klucza oparte jest na prawach fizyki, związanych z właściwościami ciał sprężystych. Pod wpływem działania określonej siły, ulegają one odkształceniu w kontrolowany i z góry przewidziany sposób. Klucz dynamometryczny działa więc bardzo podobnie do siłomierza.  

Określony moment ustawia się naciągając sprężynę, dzięki czemu elementy dokręcane są z zaplanowaną, odpowiednią siłą. Zbyt duża siła dokręcenia może spowodować uszkodzenie lub nawet zniszczenie śruby, zbyt mała – niebezpieczeństwo awarii i szybszego wyeksploatowania części (na przykład silnika samochodu).

W uchwycie klucza dynamometrycznego znajduje się skala, dzięki której możliwe jest dostosowanie odpowiedniej siły do danego elementu. Kiedy moment zostanie osiągnięty, słyszalne jest kliknięcie. To sygnał, że należy zakończyć dokręcanie.

Ustawienie klucza jest bardzo proste – zazwyczaj wystarczy tylko przekręcić rękojeść do wybranej siły i zablokować ją.

Kluczy dynamometryczny Jonnesway

Klucz dynamometryczny 1/4" 6-30 Nm Jonnesway. Fot. dynamometryczne.pl

Klucz dynamometryczny ¼ - dla majsterkowiczów i kierowców

Klucz dynamometryczny ¼ (czyli o końcówce w rozmiarze ¼ cala), to narzędzie niezbędne wszędzie tam, gdzie ważna jest precyzja i wyczucie. Jest także niezastąpiony w skrzynce narzędziowej kierowców.

Każdy pojazd zbudowany jest z wielu delikatnych elementów, które łatwo uszkodzić pod wpływem siły. Klucz dynamometryczny ¼ to narzędzie, dzięki któremu bez ryzyka zniszczenia części silnika czy nakrętek kół, w kilka chwil naprawisz usterkę w samochodzie! Tego rodzaju klucz jest także przydatny w montażu na przykład bagażnika dachowego.

Choć nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, to nakrętki kół powinny być dokręcane właśnie przy użyciu klucza dynamometrycznego. W trakcie kolejnych lat użytkowania samochodu, ten element jest najczęściej rozkręcany i skręcany, a tym samym narażony na szybsze zniszczenie, jeśli używa się za dużo siły lub robi to nieumiejętnie.

Klucz dynamometryczny – skąd wiadomo, jaką siłę ustawić?

Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, jaka siła dokręcenia będzie adekwatna dla danego elementu – taka informacja powinna znajdować się w instrukcji obsługi.

Każdy klucz dynamometryczny powinien być poddawany okresowej kontroli, w celu weryfikacji dokładności. Rekomendowana jest kontrola raz w roku bądź po każdych 10.000 cyklach użycia.

Zobacz ofertę kluczy dynamometrycznych w sklepie dynamometryczne.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz