Końcówki wymienne do kluczy dynamometrycznych i ich zastosowanie

19 listopada 2019

Klucz dynamometryczny to rozwiązanie tyleż przydatne, co tajemnicze. Bardzo często możemy usłyszeć o tym, że nie jest to wcale rozwiązanie dla każdego. Można z niego korzystać w przypadku zaawansowanych technicznie urządzeń, nawet wtedy jednak konieczna jest wiedza na temat tego, jaka jest dopuszczalna siła dokręcania śrub. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z produktem, który interesuje wyłącznie profesjonalistów. Tak sam klucz, jak i końcówki wymienne do kluczy dynamometrycznych znajdują się w skrzynkach z narzędziami wielu osób nie potrzebujących ich w pracy zarobkowej. Dzieje się tak dlatego, że mamy do czynienia z produktami nieocenionymi wtedy, gdy samodzielnie dokonujemy drobnych napraw czy to w samochodzie, czy to w motocyklu.

Co należy wiedzieć na temat działania klucza dynamometrycznego?

Niemal każdy posiada doświadczenie w dokręcaniu śruby z wykorzystaniem klasycznego klucza czy to płaskiego, czy to oczkowego. Nie jest to skomplikowane zadanie, pamiętać należy bowiem przede wszystkim o tym, że narzędzie musi wykonać pełny obrót wokół śruby. Niestety, doświadczenie podpowiada, że nie zawsze jest to wygodne, a niekiedy nawet nie jest możliwe. Właśnie wtedy przydaje się klucz dynamometryczny i charakterystyczne dla niego wymienne końcówki. Wystarczy, że do trzpienia przymocujemy tą z nich, która w danym momencie jest nam najbardziej potrzebna, potem zaś skorzystamy z mechanizmu zapadkowego, aby wykonać kluczem relatywnie krótki ruch. Klucz, dzięki swoim właściwościom, nie musi być zdejmowany ze śruby. Pozwala to na pracę nie tylko szybszą, ale i znacznie wygodniejszą. Klucze dynamometryczne nie są jednak tożsame z klasycznymi kluczami grzechotkowymi, za pomocą których również można uzyskać omawiany tu efekt końcowy. Ich wyróżnikiem jest to, że pozwalają na zadanie konkretnej siły, mogą być więc wykorzystywane wszędzie tam, gdzie naprawdę liczy się precyzja.

Krótka instrukcja obsługi

Tym, co zwraca na siebie uwagę nawet wtedy, gdy po klucz dynamometryczny sięgają amatorzy, są specyficzne zapadki. Jeśli będziemy wykorzystywać go z wyższą siłą niż początkowo ustaliliśmy, zapadki te zaczną przeskakiwać. Charakterystyczny dźwięk informuje użytkownika, że szarpie zbyt mocno, dodatkowym zabezpieczeniem będzie zaś to, że sama śruba nie powinna ruszyć się z miejsca. Jeśli mamy do czynienia z prostymi modelami kluczy, wystarczy obrót rękojeścią, aby dokonać regulacji siły. Pozwala to na korzystanie z podziałek i określenie takiego punktu obrotowego, jaki jest najbardziej pożądany.

Jeszcze dłuższe korzystanie dzięki wymiennym końcówkom

Klucze dynamometryczne nie należą do tanich. Często możemy przy tym usłyszeć, że nie należą też do rozwiązań, które wybaczają oszczędzanie na nie. Posiadanie ich imponującej kolekcji może stanowić więc spore wyzwanie nie tylko dla amatorów, ale również dla sięgających po takie klucze profesjonalistów. Na szczęście, choć taka opcja jest najbardziej kusząca, nie jest jedyną, na jaką możemy się zdecydować. Rozwiązaniem alternatywnym są wymienne końcówki charakterystyczne dla kluczy tego rodzaju. Klucze z wymiennymi końcówkami poprawiają jakość wykonywanej pracy przyczyniając się jednocześnie do tego, że staje się ona bardziej wydajna. Również przy zakupie samych końcówek należy jednak zachować ostrożność. Najlepiej decydować się na taki krok w sklepie, w którym można znaleźć możliwie jak największy asortyment kluczy dynamometrycznych. Da nam to pewność, że wejdziemy w posiadanie rozwiązań rzeczywiście niezawodnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz