Łańcuchy płytkowe: w jakiej branży sprawdzają się najlepiej?

22 lipca 2021

Płytkowe łańcuchy trakcyjne są szeroko stosowane w projektowaniu przenośników i wielu innych typów urządzeń przemysłowych. Wyróżnia je wysoki poziom niezawodności i płynność ruchu.

Czym wyróżniają się łańcuchu płytkowe?

Pomimo prostoty konstrukcji łańcuch płytkowy jest bardzo wytrzymały i odporny na zużycie. Wyjaśnia to zastosowanie produktu w jednostkach przemysłowych, gdzie na elementy napędowe stale wywierane są znaczne obciążenia statyczne i dynamiczne. W indywidualnych konfiguracjach sprzętu takie części napędowe są jedynym rozwiązaniem. Muszą być stosowane z uwzględnieniem charakterystycznych zalet i wad.

Do produkcji łańcucha nie stosuje się metod spawanych. W porównaniu do swoich spawanych odpowiedników, łańcuchy z płytą trakcyjną poruszają się znacznie bardziej „miękko” i płynniej, ale istnieją poważne ograniczenia prędkości - do 25 centymetrów na sekundę, co tłumaczy się obciążeniami bezwładnościowymi. Łańcuchy płytkowe mają swoje zalety:

 • - Niezawodność i trwałość nawet przy dużej intensywności użytkowania.
 • - Płynna praca wymagana do normalnego funkcjonowania wielu jednostek przemysłowych.
 • - Małe średnice kół zębatych, zmniejszające przełożenie przekładni.
 •  

Wady to:

 • - Brak możliwości użycia w połączeniu z bębnami.
 • - Koszt jest wyższy niż w przypadku spawanych odpowiedników. Ponadto łańcuchy lamelkowe są bardziej masywne.
 • - Zwiększone zużycie przegubów, przez co stan łańcucha musi być stale monitorowany.
 •  

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonane są koła łańcuchowe lamelowych łańcuchów trakcyjnych, jest stal walcowana. Stosowane są klasy 20, St4, St5. W sprzedaży są również produkty wykonane metodą odlewania. Koło zębate musi idealnie pasować do łańcucha, aby zapewnić płynny i bezproblemowy ruch, z czystym i ścisłym kontaktem ze sworzniami obrotowymi. Wysokiej jakości łańcuchy do przenośników trakcyjnych, powstają w oparciu o łańcuchy napędowe, co przekłada się na identyczną zasadę działania, a także wysoką dokładność, wytrzymałość i parametry mechaniczne elementów roboczych.

Sprawdź ofertę łańcuchów płytkowych na https://www.janus.com.pl/produkty/lancuchy/plytkowe/

Podobnie jak łańcuchy napędowe, składają się z szeregu połączonych ze sobą ogniw wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą poruszać się swobodnie w tej samej płaszczyźnie. Łańcuchy te są produkowane przy użyciu specjalnej technologii, która zapewnia ich długą żywotność przy ustalonych obciążeniach roboczych. Oprócz właściwości technicznych główną cechą łańcuchów trakcyjnych do przenośników jest uniwersalność (elastyczność w użytkowaniu), ze względu na możliwość wyposażenia ich w różnego rodzaju osprzęt do transportu określonych materiałów. Łańcuchy są wykonane zgodnie z normami ISO 19774 i DIN 8165.

Główne parametry łańcuchów to:

 • - Typ łańcucha (tulejowy lub rolkowy.
 • - Konstrukcja łańcucha trakcyjnego.
 • - Podziałka łańcucha ciągnącego.
 • - Materiał łańcucha naciągowego (w zależności od warunków pracy).

osoba korzystająca ze szlifierki kątowej

Kto i jak korzysta z łańcuchów płytkowych?

Z założenia są składane i nierozkładalne, wyróżniają się wysokimi właściwościami wytrzymałościowymi. Elementy łańcucha napędowego wykonane są ze stali nierdzewnej i służą do zabezpieczenia dodatkowych elementów: łopatek przenośnika, zgarniaczy, wiader.

Płyty mogą być standardowego typu lub podlegać specjalnej modyfikacji o różnym kształcie otworów i wielkości elementów łączących. Łańcuchy dobrze znoszą zmiany temperatury i są mało podatne na korozję ze względu na to, że wykonane są ze stali wysokostopowej. Swobodne przesuwanie zapewniają obracające się rolki, gwarantujące wysoką wydajność. Segmenty wewnętrzny i zewnętrzny są ze sobą bezpiecznie połączone i spełniają wysokie standardy technologiczne. Modyfikacje łańcuchów są stale ulepszane, dzięki czemu wzrasta stopień ich niezawodności.

Łańcuchy tego typu stały się integralną częścią wyposażenia przemysłu lekkiego i ciężkiego. Znajdują się w różnych mechanizmach transportowych i podnoszących, wykorzystywanych na potrzeby przemysłowe i domowe. Łańcuchy płytowe są w stanie wytrzymać duże obciążenia, dlatego można je znaleźć:

 • - Na przenośnikach.
 • - W transporcie.
 • - W mechanizmach kopalnianych.
 • - W maszynach rolniczych.
 •  

Konstrukcja łańcuchów zapewnia im wytrzymałość i trwałość. Produkty znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ale ich głównym przeznaczeniem jest transport towarów na przenośnikach lub windach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz