Przyczepy rolnicze - jakie wybrać?

24 lipca 2018

przyczepa rolnicza

Przyczepa stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia rolniczego, na zakup którego może współcześnie pozwolić sobie większość gospodarstw. Koniec sezonu to dobry moment na wymianę starego sprzętu na nowy, który zwiększy efektywność i komfort kolejnych zbiorów. Sprawne i wytrzymałe przyczepy rolnicze to podstawa każdego gospodarstwa - pozostaje jednak pytanie: czym kierować się w trakcie ich zakupu? I czy warto inwestować w przyczepy nowe, czy też używane?

Przyczepy rolnicze - czym kierować się w trakcie zakupu?

Bez wątpienia podstawowym kryterium doboru przyczepy rolniczej jest ich ładowność. Na dużych gospodarstwach, na których istnieje konieczność przewożenia większej ilości ładunków i to na dodatek dość często, najlepszym rozwiązaniem są przyczepy rolnicze dwuosiowe. W świetle prawa mogą one przewozić ładunek o masie 13-14 t. Mowa o tym w ograniczeniu DMC, dotyczącym pojazdów dwuosiowych do 18 t, przy jednoczesnym wzięciu pod uwagę masy samej przyczepy (około 5 t). Przy czym należy zaznaczyć, że większość producentów zaświadcza o rzeczywistej ładowności swoich konstrukcji co najmniej na poziomie 14 t.

Kolejnymi równie ważnymi kwestiami w doborze tego typu pojazdu są oczywiście wymiary skrzyni ładunkowej oraz pojemność, która powinna być dostosowana do powierzchni uprawianej ziemi bądź rodzaju prac prowadzonych na gospodarstwie. W przypadku pierwszego z nich można spotkać się z pojęciem szerokości paletowej, która umożliwia umieszczenie wewnątrz przyczepy dwóch europalet - każda o długości ponad jednego metra. Z kolei długość skrzyni może mieć kluczowe przełożenie dla gospodarstw, na których dokonuje się przewozu takich ładunków, jak długie belki.

Ostatnim najważniejszym parametrem w trakcie doboru odpowiedniej przyczepy rolniczej, który wiąże się bezpośrednio z wymiarami, jest pojemność. W tej kwestii bardzo istotne są również dostępne w modelu konfiguracje burt oraz rodzaje nadstawek, które umożliwiają dopasowanie tego parametru do określonych działań.

Poza tym warto zwrócić uwagę na jeszcze inne aspekty m.in. wysokość przyczepy, która powinna być dostosowana do rodzaju załadunku np. niski pojazd sprawdzi się w przypadku załadunku ręcznego. Od wielu lat sprzedażą przyczep rolnicznych zajmuj się Arpis-Tyszowce. Więcej na https://arpis-tyszowce.pl/przyczepy 

przyczepy rolnicze Zamość

Przyczepy rolnicze Zamość - nowe czy używane?

Na rozmaitych portalach ogłoszeniowych nie brakuje ofert związanych ze sprzedażą używanych przyczep rolniczych. W takich miastach jak Zamość można z powodzeniem zakupić zarówno nowe modele, jak i już eksploatowane pojazdy. Jakie wybrać? Częstym determinantem wyboru są oczywiście kwestie ekonomiczne, gdyż nowe przyczepy rolnicze w Zamościu są znacznie droższe od tych odsprzedawanych. Koszt zakupu tego typu pojazdu o ładowności 6 ton może wynosić minimum 30 tys. złotych, natomiast używane sprzęty nawet o połowę mniej.

Oczywiście z zakupem wcześniej eksploatowanej przyczepy wiąże się o wiele większe ryzyko, dlatego decyzję o takiej inwestycji należy poprzedzić konkretnym rozeznaniem. Przede wszystkim liczy się dokładne określenie stanu technicznego, gdyż ewentualne koszty naprawy mogą w konsekwencji przeważyć o nierentowności tej decyzji. Pewne kwestie da się już określić gołym okiem np. stan skrzyni ładunkowej, a w nim klamry, zawiasy czy spasowanie boków. To podstawowa kwestia, jeśli zależy nam na wysokiej szczelności przyczepy np. podczas transportu drobnego zboża.

W trakcie zakupu używanej przyczepy konieczne jest również sprawdzenie podwozia, instalacji elektrycznej, układu hamulcowego czy ogumienia. To tylko jedne z podstawowych elementów, bez skontrolowania których nie powinniśmy decydować się na inwestycje w “przechodzony” sprzęt. Z pewnością zakup nowego sprzętu będzie się wiązać z większą funkcjonalnością i bezawaryjnością przyczepy rolniczej. Rolnicy w Zamościu powinni również wziąć pod uwagę fakt, że pomimo tego, iż koszt jego zakupu jest wyższy, służy przez dłuższy czas i wiąże się z mniejszymi kosztami naprawy, co w konsekwencji może prowadzić do zaskakującego bilansu finansowego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz