Wkrętak dynamometryczny: jakie ma zastosowanie?

23 lutego 2021

Wkrętak dynamometryczny został opracowany w celu zapewnienia dokręcenia elementów złącznych z określonym momentem obrotowym. Istnieje wiele mechanizmów i zespołów, w których ważne jest uwzględnienie siły dokręcania połączeń gwintowanych. W innym przypadku nadmierna siła doprowadzi do naruszenia integralności łącznika lub samego urządzenia.

Wkrętak dynamometryczny: co to jest i kiedy się sprawdzi?

Wkrętaki dynamometryczne to urządzenia, które wkręcają śruby i wkręty z kontrolą momentu dokręcania. Konieczne jest kontrolowanie momentu dokręcania elementów złącznych, aby uniknąć naruszenia integralności produktu. To narzędzie jest szeroko popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o instalacje elektryczne, ponieważ podczas dokręcania styków na zaciskach najważniejsze jest, aby nie przesadzać z przyłożoną siłą. Istnieje szeroki zakres stosowania wkrętaków i kluczy dynamometrycznych:

  • - Instalacja elektryczna
  • - Serwis samochodowy
  • - Astronautyka i lotnictwo
  • - Mikroelektronika
  • - Produkcja sprzętu AGD

Tego typu narzędzie jest używane tam, gdzie ważne jest, aby wziąć pod uwagę siłę momentu, aby nie naruszyć integralności produktu lub połączenia gwintowego. Ważne jest, aby kontrolować moment obrotowy, aby upewnić się, że urządzenie jest bezpiecznie zamocowane. Alternatywnym zamiennikiem wkrętaka dynamometrycznego jest śrubokręt lub wkrętarka akumulatorowa. Wkrętak dynamometryczny jest przydatny także w domu. Nadaję się zwłaszcza do samodzielnego montażu gniazd, wyłączników i wyłączników. Z jego pomocą nie naruszysz integralność urządzenia, gdyż urządzenie bazuje na wbudowanym dynamometrze, który określa odpowiednią siłę. Gdy tylko zostanie osiągnięta ustawiona wartość na urządzeniu, grzechotka zadziała i nie będzie możliwe dokręcenie łącznika bardziej niż ustawiony moment obrotowy. Sprawdź ofertę wkrętaków dynamometrycznych na https://dynamometryczne.pl.

Wkrętak dynamometryczny, akumulatorowy, udarowy, elektryczny, kątowy: podobieństwa i różnice

Urządzenia dynamometryczne są podzielone na kilka odmian. Są mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne. Zasada działania każdego rodzaju produktu jest taka sama, a różnica polega tylko na konstrukcji urządzenia. Mechaniczny lub ręczny śrubokręt dynamometryczny mierzy siłę momentu obrotowego za pomocą specjalnego urządzenia. To idealny model do wykorzystania w domu. Modele elektryczne w swojej konstrukcji posiadają moduł elektroniczny biorący udział w procesach pomiarowych. Takie narzędzie ma dużą dokładność, dlatego jego użycie jest wskazane w obszarach, w których wymagana jest niezwykła dokładność. Hydrauliczne lub pneumatyczne urządzenia dynamometryczne napełniane są cieczą, poprzez wyciskanie której zmienia się moment obrotowy. Znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym czy serwisach samochodowych. Wkrętaki dynamometryczne są podzielone na kilka typów zgodnie z mechanizmami ograniczającymi – krzywką, tuleją zaciskową czy odcięciem. Mechanizmy pierwszego rodzaju są używane głównie w urządzeniach ręcznych. Uruchomienie zapadki oznacza osiągnięcie ustawionego momentu obrotowego. Mechanizmy z tuleją są szeroko rozpowszechnione w konstrukcjach wkrętaków dynamometrycznych typu elektrycznego i pneumatycznego. Po osiągnięciu ustawionego momentu obrotowego nastąpi poślizg podczas obracania się narzędzia. Produkty odcinające są stosowane w narzędziach elektrycznych. Po osiągnięciu wymaganego wysiłku działanie urządzenia jest ograniczone. Wkrętak mechaniczny to najprostsza i najpopularniejsza opcja. Produkt składa się z następujących elementów:

  • - Dynamometr. Urządzenie to znajduje się w rączce narzędzia, za pomocą którego mierzony jest moment siły
  • - Sprzęgło poślizgowe. Jest to element łączący, który łączy łącznik i uchwyt instrumentu
  • - Regulator. Regulator ustawia wartość zadaną momentu obrotowego w zależności od wykonywanych zadań. Wkrętaki dynamometryczne posiadają nastawniki dostępne w dwóch wersjach: pierścieniowej lub stożkowej
  • - Baza. Jako podstawę zastosowano odporny na uderzenia plastik, wyposażony w powłoki antypoślizgowe. W elektrotechnice ważna jest nie tylko dokładność, ale także bezpieczeństwo. Oprócz podstawy na trzpieniu i rękojeści, produkty stosowane w tym zakresie te zawierają elementy antystatyczne, które rozpraszają ładunki elektrostatyczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz