Wtryskarki: hydrauliczne czy elektryczne?

26 czerwca 2018

wtryskarki

Jeżeli na co dzień zajmujecie się wytwarzaniem produktów z tworzyw sztucznych, to jesteśmy pewni, że nie obca jest wam maszyna nazywana wtryskarką. To właśnie ona sprawia, że każde zlecenie jest realizowane znacznie szybciej, a wy będziecie mogli liczyć na stale rosnącą gamę klientów. Kwestią, która rozgranicza przedsiębiorców, jest wyższość jednego typu wtryskarki nad drugim, gdyż nowoczesne wtryskarki elektryczne konkurują ze swoim „starszym rodzeństwem”, czyli wtryskarkami hydraulicznymi. Które z nich są lepsze?

Wtryskarki hydrauliczne

wtryskarki

Wtryskarka elektryczna Fanuc Roboshot. Źródło: fanuc.eu/pl/pl/roboshot

Polska mimo wszechobecnego rozwoju to wciąż raczkujący rynek zbytu dla nowoczesnych wtryskarek elektrycznych. Prawdopodobnie z tego powodu, niektóre z przedsiębiorstw uparcie trzymają się starszych rozwiązań, gdyż są one znacznie tańsze w zakupie, jak i utrzymaniu, więc nie nadszarpną one naszego portfela w tak drastycznym stopniu. Niestety – to, co zaoszczędzimy na zakupie danego urządzenia, zostanie nam „zrekompensowane” przy użytkowaniu, gdyż będziemy musieli pilnować stanu poszczególnych części, takich jak: zawory, węże czy nawet olej – to wszystko kosztuje! Może się skończyć tak, że zamiast oszczędności zapłacicie więcej niż za jedną wtryskarkę elektryczną!

Wtryskarki elektryczne

No właśnie, a jak to jest z elektrycznymi odpowiednikami wtryskarek? Przede wszystkim, przewyższają one poprzedniczki o co najmniej kilka klas! Nie tylko mają one przewagę w zakresie parametrów użytkowych, ale także pozwalają na zaoszczędzenie sporych ilości pieniędzy już po zakupie! Przede wszystkim cykl produkcyjny zostanie znacznie skrócony, głównie przez szybszy mechanizm zamykająco-otwierający formy. Dodatkowo da się zauważyć minimalizację opóźnień ruchu poszczególnych elementów urządzenia. Co najlepsze, mimo tak rosnącej prędkości wcale nie stracicie na dokładności wykonywanych produktów, a wręcz przeciwnie – uzyskacie znacznie więcej możliwość w zakresie tworzyw!

wtryskarki elektryczne

Podsumowanie

Jak sami widzicie, każdy z wymienionych dziś typów wtryskarek ma swoje zalety. Modele hydrauliczne są znacznie tańsze, lecz ich produktywność wypada blado przy obecnie dostępnych urządzeniach. Dodatkowo zmuszają nas one do pilnowania stanu technicznego wielu elementów, mających bezpośredni wpływ na jakoś produkcji. My uważamy jednak, że bez wysokiej jakości wtryskarki elektrycznej nie sposób efektywnie konkurować w biznesie!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz