Części do łuparki

27 stycznia 2021

Rozłupywanie i rozdrabnianie drewna

Podczas prac przydomowych, zwłaszcza porą jesienną, przydatne okazać się mogą takowe maszyny jak rozdrabniarka czy też łuparka. Łuparka wyręczy nas w rąbaniu drewna, które na zimę może się przydać na opał czy też do kominka. Z kolei rozdrabniarka ułatwi nam pracę podczas ogrodowej pielęgnacji przestrzeni. Pozwoli nam to na szybkie pozbycie się nadmiaru gałęzi, korzeni oraz także łodyg zdrewniałych.  

Wybierając łuparkę odpowiednią czy też rozdrabniarkę, powinniśmy zwrócić uwagę na przeróżne cechy tychże maszyn. Zaczynając od gabarytów oraz solidności wykonania, poprzez rodzaj napędu wykorzystywanego, a na technicznych parametrach kończąc. Wszystko tak naprawdę po to, aby sprzęt nie tylko nam służył przez jeden sezon, a także wspomagał nas przez długie lata. Nie ma kompletnie znaczenia także bezpieczeństwo pracy narzędziami tego typu.

Rozłupywarki drewna

Same urządzenia do łupania oraz rozszczypywania drewna, które są nazywane rozłupywarkami lub też łuparkami, znacznie pozwalają zaoszczędzić czas, który należy poświęcić na rąbanie ręczne drewna. Sama obsługa łuparki jest o wiele wygodniejsza niż rąbanie drewna przy pomocy siekiery, co wymaga w dodatku niezłej fizycznej tężyzny oraz do tego wysiłku niemałego. Przy użyciu łuparki uzyskać możemy równe w miarę kawałki drewna, które łatwiej będzie później przechowywać. Im konstrukcja solidniejsza łuparki, tym drewno twardsze będziemy mogli z jej wykorzystaniem obrabiać.

Klin w rozłupywarce

W łuparkach się stosuje tak zwany klin. Powinien on być wykonany solidnie. Dodatek tego typu zapewnia wydajną, jak i także bezpieczną pracę operatora. Pozwala ona na uniknięcie kruszenia się drewna oraz powstawanie odłamków licznych. Dzięki klinowi odpowiedniemu przygotowywanie drewna na opał będzie o wiele bardziej komfortowe. Klin na pewno zapobiega się obracaniu drewnianego kloca podczas rozłupywania. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w przypadku obrócenia kloca elementy poszczególne łuparki nawet mogą ulec uszkodzeniu. Rozpoczynając pracę, upewnić się powinniśmy, że klin odpowiednio został zamontowany, a łuparka wyposażona jest w osłony do wszelkich ruchomych części. Dopiero wtedy się powinno uruchomić samo zasilenie maszyny.

Poziomo bądź też pionowo

Wśród łuparek wyróżnić możemy modele pionowe, jak i także modele poziome. Poziome konstrukcje to z reguły lżejsze łuparki oraz bardziej kompaktowe. Nadają się one do rozłupywania kawałków krótszych drewna. Mogą wyposażone być w transportowe kółka, co ułatwia znacznie ich przesuwanie. Pionowe łuparki to urządzenia znacznie masywniejsze, które rozłupywać mogą z powodzeniem nawet dłuższe kawałki drewna, co się przekłada także na znacznie większą długość odcinków uzyskiwanych. Dostępne są także modele, które są wyposażone w silnik. Może to być silnik spalinowy czy też elektryczny. Jednak na rynku także znajdziemy łuparki, które są napędzane rolniczym ciągnikiem z wałem samego odbioru mocy.

Hydrauliczna, świdrowa, a może kinetyczna?

Zależnie od samego przeznaczenia łuparki oraz także jej sposobu pracy wyróżnia się kilka rodzajów tejże maszyny. Tutaj mamy na myśli świdrowe, kinetyczne czy też hydrauliczne konstrukcje. Różnią się one głównie typem napędy oraz także zasadą działania. Przekłada się to także na ich moc. Zasada działania kinetycznych łuparek oraz łuparek hydraulicznych jest bardzo podobna. W każdym przypadku kloc drewniany dociskany jest do klina, którego zadaniem jest rozłupanie drewna obrabianego na części. Konstrukcją popularną zwłaszcza są łuparki świdrowe, których elementem podstawowym jest oczywiście świder. Różna jednak jest sama średnica świdra. Determinuje to gabaryty kloca drewnianego, z jakim jest w stanie sobie poradzić urządzenie.

Elementem ważnym łuparki świdrowej są także stół roboczy oraz łożysko z wałkiem. Stół roboczy jest podstawą urządzenia. Świdrowe łuparki funkcjonują troszkę inaczej niż hydrauliczne czy też kinetyczne. Tutaj operator dociskać musi kloc do świdra, który wciąga następnie oraz rozłupuje samo drewno na części. Kinetyczne łuparki, jak się nie trudno domyślić, wykorzystują w działaniu swoim energię kinetyczną oraz także system zamachowych kół. Urządzenia tego typu wyróżniają się bezpieczną oraz cichą pracą. Mechanizm, który dociska kloc do klina się cofa automatycznie po procesie rozłupania drewna. Różna siła nacisku w łuparkach tego typu sprawia, że są one stosowane chętnie zarówno w domowych warunkach, jak i także przez profesjonalistów do łupania solidnych naprawdę kloców drewnianych.

Potrzebujesz części do łuparki? Wejdź na https://alltech-shop.eu/pl/kategorie/608/czesci_do_luparek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz