Czym jest armatura wodociągowa?

29 listopada 2022

Aby sieć wodociągowa mogła prawidłowo funkcjonować, konieczne są odpowiednie urządzenia, które jej to umożliwią. Należą do nich systemy, pozwalające na zmianę przepływu wody w rurociągu, zwiększając bądź zmniejszając go w zależności od potrzeb. Planując budowę wodociągów, warto zainteresować się różnymi aspektami związanymi z funkcjonowaniem sieci.

Armatura wodociągowa - co to jest?

Produkowana przez specjalistyczne zakłady armatura wodociągowa jest kategorią sprzętów, które wykorzystywane są podczas konstruowania sieci wodociągowej. Należą do niej urządzenia, do których zaliczyć można zasuwy, skrzynki uliczne i wodomierzowe oraz nakrętki. Te elementy pozwalają połączyć indywidualny budynek do ogólnej sieci wodociągowej. Montowane są w ziemi, komorach czy studzienkach. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie właściwiej jakości wody oraz zapewnienie jej przepływu przy jednoczesnych jak najmniejszych stratach ciśnienia. Producenci często tworzą je z wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych metod. Planując budowę wodociągu, warto zajrzeć na stronę internetową: https://www.anwod.com.pl/.

Zasadniczo więc mianem armatury wodociągowej, profesjonalnie określane jest różnego rodzaju wyposażenie instalacji wodociągowej.

Armatura wodociągowa - na jakie parametry zwracać uwagę?

Dobierając odpowiednią armaturę wodociągową do tworzonej konstrukcji, koniecznie należy zwrócić na jej parametry. Oczywiste jest, że należy odpowiednio dobrać wymiary urządzeń, ale co z pozostałą specyfikacją? Wybierając producenta, warto wcześniej sprawdzić parametry armatury wodociągowej, jakie udostępnia w ramach świadczonej działalności.

Istotnymi cechami w produktach tego rodzaju będzie dopuszczalne ciśnienie oraz maksymalna temperatura pracy, zastosowane gumy i zabezpieczenia antykorozyjne oraz ogólne materiały, z których wykonany został produkt. W ofercie przedsiębiorstwa powinny także znaleźć się wszelkie posiadane atesty, dotyczące zarówno całych produktów, jak i ich poszczególnych części oraz informacje na temat spełnianych norm. Jeżeli producent nie zataja tego rodzaju informacji, można być niemalże pewnym, że współpracuje się z profesjonalistą i otrzyma się produkty wysokiej jakości.

Decydując się na samodzielne szacowanie jakości armatury, przydatne mogą okazać się rysunku techniczne, zdjęcia, wykazy i tabele rozmiarów. Pozwolą one wybrać najlepsze rozwiązanie podczas wykonywania przyłącza wodociągowego. Podczas całego procesu warto współpracować z fachowcami, którzy zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że klient nie musi wiedzieć wszystkiego i chętnie wspomogą cenną radą.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz