Jak sterować domem z ekranu smartfona?

4 czerwca 2018

smartfon

Dzięki telefonom, smartfonom i innym urządzeniom mobilnym można obecnie, nie wychodząc z domu, robić zakupy w Internecie, zamawiać posiłki, sprawdzać pocztę itd. Technologia rozwinęła się tak bardzo, że można nawet zarządzanie własnym domem z poziomu ekranu smartfona jest już możliwe.

Inteligentny dom – co to oznacza?

Pojęcie inteligentnego domu pojawiło się stosunkowo niedawno. Oznacza ono system, dzięki któremu można zdalnie sterować większością urządzeń znajdujących się w budynku mieszkalnym lub w pojedynczym lokalu, za pomocą przycisków, pilotów i aplikacji. Dzięki specjalistycznym kontrolerom automatyki budynkowej można bezproblemowo kontrolować i zarządzać pracą urządzeń tak, jak byśmy robili to własnoręcznie na miejscu. Inwestycja taka wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak korzyści są niewspółmierne do poniesionych kosztów, ponieważ życie w inteligentnym domu jest znacznie łatwiejsze i dużo wygodniejsze. Można np. zdalnie włączyć piekarnik, w którym wcześniej umieściliśmy mięso i cieszyć się gorącą pieczenią zaraz po powrocie z pracy.

Wygoda i komfort użytkowania

W inteligentnym domu rolety opuszczają się i podnoszą same, zapala się i gaśnie światło, może też zmieniać się jego natężenie (oraz barwa w oświetleniach RGB LED) we wszystkich lub tylko wybranych pomieszczeniach, o określonej porze. Wszystkie te czynności dokonywane są za pomocą odpowiedniej aplikacji w smartfonie. Dzięki niej można też zażyczyć sobie, aby o określonej godzinie włączył się grzejnik, piec, czy jakieś urządzenie kuchenne. W ten sposób można kontrolować również pracę telewizora, kina domowego itp. System umożliwia ponadto zarządzanie bramami garażowymi i wjazdowymi, klimatyzacją oraz oknami dachowymi, a wszystko to tylko wybrane przykłady, możliwości jest bowiem znacznie więcej. W artykule: „Najnowsze trendy w systemach inteligentnego domu” można znaleźć wiele, interesujących informacji na ten temat.

Korzyści

Korzyści, płynących z zainstalowania oprogramowania do zarządzania domem jest wiele. Przede wszystkim ogromna wygoda, szczególnie dla osób starszych i schorowanych. Jest to również świetna propozycja dla tych wszystkich, którzy często przebywają poza domem, ponieważ system pozwala sterować domową instalacją z dowolnego miejsca na świecie. Można spokojnie wyjechać na urlop zimą, nie martwiąc się o ogrzewanie. W każdej chwili istnieje możliwość sprawdzenia, czy wyłączyliśmy żelazko i zakręciliśmy wodę, a jeśli nie, inteligentny dom zrobi to za nas, niezależnie od tego, jak daleko od domu odjechaliśmy. Nie trzeba się martwić o bezpieczeństwo. W każdej chwili, dzięki zainstalowanym czujnikom ruchu lub kontaktronowym, można sprawdzić, co dzieje się w nieruchomości – czy okna i drzwi w budynku są pozamykane albo, czy czujnik zalania nie wykrył wody w jakimś pomieszczeniu.

Oprócz tego można jeszcze zaprogramować system w taki sposób, aby sterował urządzeniami i wykonywał określone zadania cyklicznie, zgodnie z naszymi preferencjami. Inteligentna instalacja pozwala również zaoszczędzić czas i energię – optymalne sterowanie oświetleniem, czy ogrzewaniem daje wymierne korzyści finansowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie e-sklep.zamel.pl – warto się z nimi zapoznać.

Dzięki możliwości przystosowania urządzeń do naszych potrzeb i oczekiwań, system inteligentnego domu zapewni wygodę, odpoczynek i bezpieczeństwo każdemu domownikowi.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz