Łańcuchy napędowe i ich specyfika

30 lipca 2020

Łańcuchy napędowe możemy podzielić na wiele rodzajów. Duża jest także liczba miejsc, w których można je zastosować. To zresztą najlepszy dowód na to, jak ważnym elementem przeniesienia napędu jest produkt tego rodzaju. Mówimy o asortymencie, na który istnieje duże zainteresowanie, nic więc dziwnego, że na polskim rynku szeroka jest również oferta tak producentów, jak i dostawców łańcuchów. Gdy mówimy o kluczowych elementach przeniesienia napędu, musimy liczyć się z tym, że wskazanych zostanie ich co najmniej kilka. Tu warto wspomnieć o kołach pasowych, sprzęgłach, pasach napędowych oraz pasach przenośnikowych. To jednak łańcuchy napędowe są często uznawane za rozwiązania najważniejsze. Dowiedz się więcej na https://www.janus.com.pl/ >>

Łańcuchy – ich zalety i wady

Nowoczesny przemysł nie jest się dziś w stanie obejść bez napędów. Nie na wszystkie istnieje jednak tak samo duże zapotrzebowanie. Przyjmuje się, że ich niezawodność to tylko jeden z atutów. Napędy powinny być też ekonomiczne, a ich parametry techniczne – jak najlepsze. Trudno dziwić się więc, że można dziś mówić o sporej grupie zalet najlepszych łańcuchów napędowych. Na pierwszy plan wydaje się wysuwać w tym kontekście brak wydłużania łańcucha w czasie eksploatacji, choć nie bez znaczenia jest także odporność na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych. Zwykle mówi się wówczas o promieniowaniu UV, choć nie można zapominać o tym, że pasy napędowe muszą być chronione także przed szeregiem innych zagrożeń. Atutem tych najlepszych jest także łatwość montażu, zmiany zabudowy i konserwacji, a także możliwość pracy w kwasach, zasadach oraz w takim środowisku, dla którego charakterystyczna jest wysoka wilgotność. Mówiąc o zaletach wspomnianych napędów warto wspomnieć także o charakterystycznej dla nich zdolności do przenoszenia dużych mocy. Docenia się także możliwość pracy nawet w wysokich temperaturach.

Rozwiązania, które nie mają wad, pojawiają się stosunkowo rzadko, mówimy więc także o wadach napędów łańcuchowych. Największą z nich jest wrażliwość na zanieczyszczone środowisko pracy, w którym największym zagrożeniem okazuje się być zapylenie. Nie bez znaczenia jest jednak i to, że napęd jest dość hałaśliwy, a sam łańcuch do prawidłowego funkcjonowania powinien być smarowany. Wszystko to sprawia, że producenci łańcuchów koncentrują się przede wszystkim na tym, aby te ostatnie były coraz trwalszymi rozwiązaniami. Nie bez znaczenia jest i to, że coraz intensywniejsze są prace nad łańcuchami bezobsługowymi, odpornymi na szkodliwe warunki eksploatacji takie, jak choćby nadmierna wilgotność.

Najpopularniejsze łańcuchy napędowe

Badania potwierdzają, że w polskich firmach najczęściej sięga się po łańcuchy rolkowe, Galla oraz płytkowe. Pewną popularnością cieszą się także łańcuchy zębate, sworzniowe, tulejkowe i rolkowo samosmarujące. Ciekawymi są także łańcuchy Flyera wykorzystywane tam, gdzie konieczne jest podnoszenie, a w dalszej kolejności także przenoszenie ciężkich elementów. Ciekawymi rozwiązaniami mającymi spore grono zwolenników są też łańcuchy wąskie i wąskie zespolone.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz