Na co zwrócić uwagę, wybierając brzeszczoty do wyrzynarki?

15 kwietnia 2018

Brzeszczot do wyrzynarki

Główną zaletą wyrzynarki jest jej wszechstronność – nadaje się świetnie do cięcia rozmaitych materiałów. Trzeba jednak pamiętać, że siła jej wszechstronności tkwi w zastosowaniu odpowiednich brzeszczotów. To główne elementy robocze, które odpowiadają za jakość cięcia.

Sama wyrzynarka jedynie wprawia je w ruch. Czy różnią się między sobą brzeszczoty? Budową, materiałem, tworzywem, w jakim pracują, a także wydajnością.

Główne parametry brzeszczotów

Z jakimi parametrami przyjdzie nam się zmierzyć, gdy zechcemy wybrać brzeszczoty do wyrzynarki?

1. Geometria zębów

Zęby brzeszczotów mogą być falowane, ostrzone, rozwarte lub rozwarto-ostrzone. Każdy z tych typów nadaje się do innego typu pracy. Falowane zęby tną na wprost, ostrzone tną precyzyjnie, rozwarte pracują szybko i płynnie (ale pozostawiają ślady na materiale), a rozwarto - ostrzone nadają się do szybkich cięć zgrubnych.

2. Odstęp pomiędzy zębami

Zasada jest dość prosta – im mniejszy odstęp, tym gęstsze zęby, a więc i większa płynność cięcia. Jeśli kupujemy brzeszczoty do metalu, odstęp powinien wynosić około 1,2 mm, a do drewna – 4 mm. Wszystko zależy więc między innymi od twardości i gęstości ciętego materiału.

3. Grubość brzeszczotu

Tutaj również można się posłużyć prostym wyznacznikiem – im grubszy brzeszczot, tym bardziej precyzyjne cięcie na wprost i pod niedużym kątem.

Parametry brzeszczotu

4. Szerokość brzeszczotu

Wszystko zależy od kierunku i typu cięcia. Cięcie po łukach wymaga zakupienia wąskiego brzeszczotu, który umożliwi swobodne manewrowanie. Grube należy zarezerwować tylko do cięż prostych.

5. Typ uchwytu

Kolejną istotną kwestią jest typ uchwytu, czyli mocowania brzeszczotu do wyrzynarki. To kluczowa kwestia, jeśli nie chcemy kupić brzeszczotów, których nie zdołamy zamontować w swojej wyrzynarce. Jakie mamy opcje wyboru?

- brzeszczot do wyrzynarki typu U ¼ - uniwersalny

- brzeszczot do wyrzynarki typu T – posiada jeden nosek,

- brzeszczot do wyrzynarki typu 2T – posiada dwa noski.

6. Materiał

Przedostatnią kwestią jest materiał, z jakiego wykonano brzeszczot. Na opakowaniach widnieją oznaczenia, informujące właśnie o materiale wykonania.

CV – stal chromowo - wanadowa, dość wysoka jakość.

HCS – podstawowy, często stosowany materiał, tani i odpowiedni do miękkich materiałów, np. drewna.

HSS – ze stali wysokostopowej, duża wytrzymałość, stosowane z powodzeniem do metalu.

BiM – to połączenie materiałów HCS oraz HSS, trwałe, elastyczne, do drewna i metalu.

HM – do szczególnie twardych materiałów, np. płytek ceramicznych czy cegły.

HM/TC – wykonane z różnorodnych materiałów – korpus ze stali węglowe, a część robocza z węglików spiekanych, sprawdza się w cięciu bardzo twardych materiałów, jak szkło.

7. Długość brzeszczotu

Na koniec należy zweryfikować długość – brzeszczot musi nieco wystawać poza obrabiany materiał, inaczej cięcie nie będzie dostatecznie precyzyjne.

Choć omówiliśmy już sporo parametrów, istnieją jeszcze inne kwestie istotne przy wyborze brzeszczotów – dotyczą one bezpośrednio materiału, który będzie cięty. To jednak materiał na kolejny poradnik.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz