Profesjonalne noże i ostrza do prac remontowych i budowlanych - charakterystyka

1 kwietnia 2019

profesjonalne noże

Podczas remontu lub budowy może nam się przydać ostry nóż. Czym różnią się łamane ostrza trapezowe od wysuwanych, a czym najlepiej przeciąć gumę? Jakiego rodzaju noża użyć do zdjęcia izolacji z przewodów elektrycznych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Lektura tego tekstu pozwoli ci uzupełnić i uporządkować posiadaną wiedzę na temat noży używanych na budowach i podczas remontów. Nie czekaj, sprawdź już teraz, czego możesz się dowiedzieć!

Do czego mogą przydać się noże warsztatowe?

Noże warsztatowe dzielimy na te z ostrzami stałymi, składanymi, chowanymi i ostrzami wymiennymi. Są to narzędzia szczególnie przydatne podczas remontów i prac budowlanych. Noże, o jakich przeczytacie w niniejszym artykule, dobrze poradzą sobie ze skrobaniem farby, nacinania elementów konstrukcyjnych oraz z cięciem i przecinaniem następujących materiałów: wykładzin dywanowych i PCV, izolacji w instalacjach elektrycznych, płyt kartonowo-gipsowych, tapet, oklein, a i to jeszcze nie wszystko. Noże różnią się od siebie budową i zastosowaniem. Rękojeść noży użytkowych wykonana jest z tworzyw sztucznych ukształtowanych wtryskowo lub odlewanego metalu, materiały te często powlekane są dodatkowo gumą, co zapewnia pewniejszy uchwyt.

Noże z chowanym ostrzem – wygoda i bezpieczeństwo

Jednym z najpopularniejszych modeli noży stosowanych do prac remontowych i budowlanych są noże z chowanym ostrzem. Znikające ostrze sprawia, że nóż możemy mieć zawsze pod ręką i nie bać się, że przypadkiem się skaleczymy, np. sięgając do kieszeni, w której się znajduje. Ostrza tego typu noży dzielimy na dwie grupy. Są to:

Pierwsze ostrze, ostrze trapezowe, charakteryzuje się tym, że obie jego krawędzie są niezwykle ostre, a gdy jedna z nich się stępi, ostrze wystarczy obrócić o 180 stopni, by korzystać z drugiej krawędzi. Tego typu noże pozwalają na dokonywanie bardzo precyzyjnych cięć, te z ostrzem hakowym sprawdzą się przy przecinaniu wykładzin. Niektóre modele wyposażone są w magazynki (pozwalające na przechowywanie zapasowych ostrzy, które zawsze będą pod ręką), a ostrza bimetaliczne cechuje większa wytrzymałość.

Noże segmentowe z odłamywanym ostrzem

Z kolei noże segmentowe, które mają odłamywane ostrza, używane są do prac lekkich – cięcia papieru, tektury. Taki zakres funkcji wymusza specyfika fizycznej budowy ostrza, cienkiego i chybotliwego. Część tnąca podzielona jest na 7, 9 lub 12 elementów – za każdym razem, gdy jeden z nich się zużyje, wystarczy go odłamać (specjalne rowki pozwalają na równe odłamanie tępego fragmentu), a kolejny będzie ostry jak brzytwa. Noże z chowanym ostrzem pozwalają na regulację poziomu jego wysunięcia za pomocą pokrętła lub suwaka z blokadą. Ostrza mają szerokość 9, 18 i 25 mm.

Multitool – narzędzie wielofunkcyjne

Popularny multitool jest odpowiednikiem szwajcarskiego scyzoryka w świecie budowlanym. To niewielki przedmiot, który z powodzeniem może zastąpić aż 18 różnych narzędzi. Wśród nich znajdują się między innymi: różne rodzaje szczypiec (półokrągłe i tradycyjne), przecinak do drutu, trzpień, otwieracz do puszek i butelek, kilka rodzajów wkrętaków (płaski, krzyżakowy, każdy w wariancie o różnej średnicy – małej, średniej, dużej), pilnik do drewna i metalu oraz oczywiście noże o odmiennych ostrzach i przeznaczeniu.

Noże monterskie do kabli izolowanych

Noże monterskie dzielimy na składane i stałe – te pierwsze potocznie nazywamy „kozikami”. Natniemy nimi otuliny i przetniemy miedziane łącza, a dzięki rękojeściom wykonanym z drewna lub materiałów syntetycznych są one całkowicie bezpieczne – ponadto, by dodatkowo zminimalizować ryzyko wypadku, często pokrywa się je dodatkowo powłoką VDE oraz uzupełnia przez kołnierz, który uniemożliwia ześlizgnięcie się dłoni z rękojeści. Ostrza noży monterskich posiadają specjalne nacięcia, które ułatwiają ściąganie izolacji z kabli elektrycznych.

Noże monterskie – udogodnienia dla specjalistów

Na rynku dostępne są również specjalne noże dla elektryków, które posiadają stopkę na końcu ostrza – umożliwia ona prostsze otwieranie otuliny podczas nacinania przewodu. Jeśli szukamy noża, który pomoże nam usunąć izolację z przewodu, to może nas zaskoczyć jego wygląd – przypomina bowiem obieraczkę do ziemniaków, zresztą zasada działania jest bardzo podobna. Tego typu ostrze pozwoli usunąć izolację z kabla o przekroju okrągłym.

Inne rodzaje noży przydatnych na budowie

Opisane wyżej ostrza to oczywiście nie wszystkie noże, jakie mogą okazać się przydatne podczas remontu. W zależności od wykonywanej pracy warto mieć na uwadze, czy nie będziemy potrzebować noża do wełny mineralnej, noża kaletniczego (co cięcia skór), noża do szkła, noża do papy, nożyka z ostrzem krążkowym (do dokładnego cięcia prostych i krzywych linii) czy też wycinarki okręgów (specjalnego rodzaju „cyrkla”). Poza uniwersalnymi ostrzami, które przedstawialiśmy w pierwszej części tego artykułu, bardziej specjalistyczne prace będą wymagały bardziej specjalistycznych narzędzi. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, nie powinny Cię spotkać żadne niespodzianki!

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz