Rodzaje podgrzewaczy do wody

28 marca 2022

Podgrzewacze wody to urządzenia lub sprzęt przeznaczony do - jak sama nazwa wskazuje - podgrzewania wody i rozprowadzania jej do systemu dystrybucji. Istnieje kilka różnych typów. Najpopularniejsze modele magazynują podgrzaną wodę, ale są też i takie, które tego nie robią. Poza tym, niskociśnieniowe kotły mogą być wykorzystywane do ogrzewania i zaopatrywania w ciepłą wodę. Ciśnienie, jak i temperatura wody, są przez to nieco wyższe niż w podgrzewaczach wody – różnica sięga około 20 stopni C (120 vs. 100 stopni C). Wszelkiego rodzaju podgrzewacze, systemy grzejne i kotły kondensacyjne na hydrotermo.pl.

Podgrzewacze wody typu zbiornikowego, znane również jako zasobnikowe podgrzewacze, są zasilane energią elektryczną, słoneczną, propanem, gazem ziemnym lub olejem. Ale niezależnie od użytego paliwa lub energii, działają w podobny sposób, z podobnymi komponentami, w tym zaworami oraz różnymi rurami i złączkami, które zajmują się przelewaniem i usuwaniem ciśnienia. Ponadto zbiornik wewnętrzny jest zwykle owinięty jakimś rodzajem materiału izolacyjnego, który zapewnia, że ​​woda dłużej pozostaje cieplejsza.

  • Zbiorniki dostępne są w różnych rozmiarach. Zimna woda jest doprowadzona do dna zbiornika, aby zapewnić, że zawsze jest pełny. Woda rozszerza się po podgrzaniu, powodując ciśnienie wewnętrzne.
  • Chociaż istnieją urządzenia zabezpieczające i mechanizmy, które inżynierowie wykorzystują w projektowaniu, aby przeciwdziałać ryzyku uszkodzenia ciśnieniowego instalacji wodociągowej, producenci zbiorników magazynowych i podgrzewaczy stemplują je na zewnątrz zbiornika, aby pokazać, jakie jest maksymalne dopuszczalne ciśnienie. Pieczęć ma postać nieusuwalnego znaku w miejscu, który ma być dostępny zawsze do wglądu.
  • Jest zrozumiałe, że podgrzewacze wody i zasobniki typu zbiornikowego muszą być umieszczone (i podłączone) w taki sposób, aby były dostępne i aby było wystarczająco dużo miejsca na konserwację, serwis i ich wymianę, gdyby była taka potrzeba.

Bezzbiornikowe podgrzewacze wody

Bezzbiornikowe podgrzewacze wody są dużo bardziej energooszczędne niż typu zbiornikowego. Bezzbiornikowe podgrzewacze wody dostarczają wodę na żądanie, mogą być zasilane gazem ziemnym, propanem lub energią elektryczną. Ponieważ nie powodują strat energii w trybie czuwania, oszczędzają Twoje pieniądze. Zamiast tego do urządzenia doprowadzana jest zimna woda, a element elektryczny lub palnik gazowy podgrzewa wodę, gdy tego potrzebujesz - na żądanie.

Domy, które codziennie zużywają nie więcej niż 120 litrów ciepłej wody, mogą zwiększyć swoją efektywność energetyczną od 24% do 34%, jeśli zaczną korzystać z podgrzewaczy bezzbiornikowych zamiast tych ze zbiornikiem. Rodziny, które codziennie zużywają ponad dwukrotnie więcej ciepłej wody (około 240 litrów ciepłej wody dziennie), mogą zwiększyć wydajność energetyczną o co najmniej 8% do 14%. Innym dobrym powodem instalacji wielu bezzbiornikowych podgrzewaczy ciepłej wody jest to, że jedna jednostka nie będzie w stanie pracować z wieloma urządzeniami jednocześnie. Jeśli więc chcesz wziąć prysznic, podczas gdy ktoś w kuchnie będzie zmywać naczynia, ciśnienie sprawi, że przepływ wody będzie dużo słabszy, a woda chłodniejsza.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz