Rodzaje uchwytów spawalniczych do migomatu

25 marca 2021

Osoby chcące kupić migomat, muszą pamiętać o tym, aby do urządzenia dobrać odpowiedni uchwyt spawalniczy. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Czym się wyróżniają i jak wybrać ten właściwy? Oto cenne podpowiedzi.

Podstawowe rodzaje uchwytów spawalniczych MIG/MAG

Są dwa podstawowe rodzaje uchwytów spawalniczych do migomatu:

  • - chłodzone gazem,
  • - chłodzone cieczą.
  •  

Modele chłodzone gazem dobiera się głównie do małych spawarek. Ponadto znajdują one zastosowanie w sytuacjach, kiedy najważniejsze jest to, aby migomat był łatwy w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Tego typu uchwyty są lekkie, a ich konstrukcja składa się z kilku elementów: przewodu spawalniczego, korpusu rękojeści, palnika, sprężyny, końcówki prądowej oraz dyszy gazowej.

Uchwyty spawalnicze MIG MAG chłodzone cieczą wykorzystuje się w branży przemysłowej, a także podczas pracy wielozmianowej. Z jakich części są one zbudowane? Są to: korpus rękojeści, przewód prądowo-wodny, łącznik prądowy, palnik, tulejka izolacyjna, końcówka prądowa i dysza gazowa. To odpowiednie modele do spawania ciągłego, gdy wymagane natężenie prądu wynosi ponad 400 A.

Co prawda uchwyty, które są chłodzone gazem, kosztują nieco mniej, jednak te chłodzone cieczą uznaje się za bardziej wytrzymałe. Ich dodatkową zaletą jest mniejsze zużycie elementów eksploatacyjnych. Poza tym spawacze przyznają, że modele chłodzone cieczą są bardziej komfortowe w użyciu, gdyż rękojeść nie nagrzewa się zbyt mocno.

Najbardziej popularne uchwyty chłodzone gazem

Do najczęściej wykorzystywanych uchwytów chłodzonych gazem należą:

  • - MB 15,
  • - MB 24,
  • - MB 25,
  • - MB 36.
  •  

Czym różnią się wymienione modele? Przede wszystkim mocą spawarki, do której mają być dopasowane. Uchwyty MB 15 (które cieszą się bardzo dużą popularnością) zwykle są używane z urządzeniami z maksymalnym natężeniem prądu wynoszącym ok. 180 A. Znajdują one zastosowanie w szczególności w zakładach zajmujących się blacharstwem samochodowym. W ich przypadku średnica drutu mieści się w zakresie 0,6-1,2 mm. Niemal tak samo często spawacze sięgają po uchwyty MB 25, pasujące do spawarek z maksymalnym natężeniem prądu do 250 A. Są one nieco większe i używa się ich w ślusarstwie, kowalstwie artystycznym, jak również w branżach zajmujących się lekkimi konstrukcjami spawanymi. Modele MB 24 stosuje się przy mało wymagających pracach spawalniczych (maksymalne natężenie prądu to ponad 200 A). Z kolei uchwyty MB 36 znajdują zastosowanie w przemyśle produkcyjnym, a także podczas spawania lekkich, jak i cięższych konstrukcji. W ich przypadku maksymalne natężenie prądu wynosi 350 A.

Najbardziej popularne uchwyty chłodzone cieczą

Wśród uchwytów chłodzonych cieczą najczęściej kupowane są:

  • - MB 240,
  • - MB 401,
  • - MB 501.
  •  

Modele MB 240 dają możliwość spawania prądem do 300 A, z wykorzystaniem drutu o średnicy 0,8-1,2 mm. Obciążalność uchwytów MB 401 to nawet 450 A (w cyklu pracy 100%, który jest rzadko spotykany), dlatego nadają się do intensywnych prac, jakie są wykonywane w zakładach produkcyjnych. Pozwalają one na zastosowanie drutów o nieco większej średnicy, 0,8-2,4 mm. Uchwyty MB 501 to dobra propozycja dla osób mających spawarkę z chłodnicą, które często spawają prądem o natężeniu ponad 500 A. Tego typu modele również umożliwiają zastosowanie drutów o średnicy 0,8-2,4 mm.

Uchwyty spawalnicze specjalne

Mówiąc o uchwytach do migomatu, nie można zapomnieć o modelach specjalnych. Zaliczamy do nich m.in. sprzęty FLEX, których cechą wyróżniającą jest giętki palnik. Należące do tej grupy uchwyty umożliwiają spawanie w trudno dostępnych miejscach, a jeśli pojawi się taka potrzeba, palnik można bez przeszkód ustawić w wyprostowanej pozycji.

Specjalne uchwyty to też modele obrotowe. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają one obracanie palnika. Sprawdzają się podczas pracy w trudnych warunkach, gdzie zwykłe uchwyty nie dałyby możliwości zachowania precyzji. Ponadto na uwagę zasługują sprzęty z odciągiem gazów, pozwalające na redukcję ilości szkodliwego dymu powstającego w czasie spawania. Na rynku dostępne są również uchwyty MIG/MAG ze sterowaniem w rękojeści oraz Spool-Gun, z wbudowanym podajnikiem i szpulą drutu.

Jaki uchwyt do migomatu kupić?

Wybierając uchwyt spawalniczy do migomatu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim moc urządzenia spawalniczego. Co prawda możliwe jest użycie modelu o niższej mocy do większego źródła, jednak to znacząco ogranicza wydajność spawarki. Bardzo istotne jest też upewnienie się, czy uchwyt został solidnie wykonany. Przewód prądowy powinien być elastyczny, a wnętrze przykręcanego do migomatu wtyku EURO wykonane z mosiądzu. Żeby praca była w pełni komfortowa, należy wybrać taki model, który ma dobrze wyprofilowaną rękojeść. Sprawdzone, bardzo dobrej jakości uchwyty MIG/MAG są dostępne w sklepie spawalniczym Allweld (https://allweld.pl/). W ofercie znajdują się modele renomowanych producentów, także w zestawach z niezbędnym osprzętem, m.in. rozdzielaczami gazu i końcówkami prądowymi.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz