Rolki termiczne - co warto wiedzieć

30 lipca 2018

rolki termiczne

Rolki termiczne to popularny i niezwykle ważny produkt, który służy nam do obsługi drukarek, kas fiskalnych itp. Czym dokładnie są rolki termiczne? Jak działają? Gdzie najlepiej je kupować? Podpowiadamy.

Rolki termiczne - co to jest?

Rolki termiczne to najprościej rzecz ujmując - rolki do kas fiskalnych. Są one wykonane z papieru, będącego pokrytym chemiczną warstwą. Dzięki wpływowi działania ciepła wywoływany jest nadruk. Stosuje się je w rozmaitych marketach i różnego rodzaju sklepach, a także w wielu zakładach usługowych. Stanowią one tani i bardzo potrzebny produkt. Rolka to podstawa, ponieważ nie da się prowadzić odpowiedniej sprzedaży produktów bez poprawnie funkcjonującej kasy fiskalnej. Używanie rolek termicznych (zamiast innych) gwarantuje bardzo cichą pracę kasy, co niewątpliwie jest jej dużym atutem. Poza rolkami termicznymi wyróżniamy jeszcze rolki samokopiujące oraz offsetowe. Drukarki offsetowe dają jednak głośny wydruk, podobnie jak samokopiujące. Pamiętajmy, że rolka termiczna musi być zachowana aż na okres 5 lat. Potwierdzenie sprzedaży musi być przechowywane, aby wszystko odbywało się w sposób legalny. Zasady urzędów są rygorystyczne, dlatego warto o tym pamiętać i przechowywać wszystkie dokumenty sprzedaży w kartonach.

rolki termiczne

Rolki termiczne - sklep alibiuro.pl

Gdzie kupić rolki termiczne?

Rolki termiczne można np. zamawiać przez internet, który pozwala zaopatrzyć się w rolki różnej wielkości. Rolka nie jest droga, a jej zakup nie stanowi większych trudności. W sieci znajdziemy mnóstwo sklepów, które oferują sprzedaż rolek termicznych oraz innych. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie rolki należy kupić powinniśmy sprawdzić: w jaki sposób pracuje nasza drukarka (jeżeli cicho, to z pewnością chodzi o rolki termiczne; jeżeli papier przypomina zwykły papier z gazety, to jest nam potrzebna drukarka offsetowa; jeśli natomiast rolka składa się z dwóch wstęg papieru, to powinniśmy zainwestować w rolki samokopiujące), jaki jest rozmiar potrzebnych nam rolek (można go znaleźć na zgrzewce lub na kartonie). Pamiętajmy, że większość firm pozwala na stworzenie rolek na zamówienie - jeżeli nie znaleźliśmy potrzebnego nam rozmiaru. Rolki najlepiej zamawiać hurtowo, gdyż pojedyncze zakupy zwyczajnie się nie opłacają.

Na co zwracać uwagę?

Przy wyborze rolek termicznych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze - rolki powinny posiadać biały kolor. Nie powinny być zszarzałe ani wyblakłe, ponieważ zależy nam na tym, by wydruk był wyraźnie widoczny i czytelny. Po drugie - dbajmy o to, by rolki były możliwie najwydajniejsze - im więcej mają metrów długości, tym lepiej. Muszą także mieć dopasowaną grubość i gramaturę. Wysoka jakość ich wykonania jest dla nas bardzo ważna; nie chcemy przecież, by papier się urywał lub w jakikolwiek sposób niszczył. Ważne jest także, aby sam wydruk utrzymywał się na wydrukowanej rolce jak najdłużej - w końcu będziemy ją przechowywać przez pięć lat na wypadek niespodziewanej kontroli urzędniczej. Po otrzymaniu zamówienia sprawdźmy, czy rolki zostały odpowiednio zapakowane i tym samym uchronione przed uszkodzeniami. Jeśli nie - należy to zgłosić i następnym razem prosić o to z góry. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz