Trutka na gryzonie – jak działa i o czym powinniśmy pamiętać?

21 października 2019

Trutka na szczury i myszy to częste rozwiązanie, z którego korzystają osoby zdeterminowane do pozbycia się tych szkodników ze swojego domu i obejścia.

Szczury i myszy hałasują, mogą przenosić także mnóstwo chorób. Ich ostre zęby niszczą nasze meble, wyposażenie, znikają także zapasy ze spiżarni. Lubią ciepło i przetwory chowane w piwnicy, dlatego chętnie się tam osiedlają.

Jeśli nie działają żadne bezinwazyjne metody pozbycia się intruzów – ultradźwięki, opryski i różne pułapki, a kolonia się stale powiększa, to jako skuteczne rozwiązanie traktuje się trutkę.

Trutka na szczury - działanie

Szczury to niezwykle inteligentne i sprytne zwierzęta. Kiedy wyruszają w nieznane miejsce żeru, „wysyłają” na zwiady swojego najsłabszego członka grupy. Jeśli zdechnie, reszta towarzystwa trzyma się z dala od nowego miejsca. Jeśli jednak nic się z nim nie dzieje, reszta stada podąża jego śladem.

Dlatego właśnie  trutka ma działanie rozłożone w czasie. Jeśli szczur padłby od razu, reszta stada natychmiast przeniosłaby się gdzie indziej. Trutka na szczury w formie granulatu nie jest wyczuwalna – ani w smaku, ani w zapachu.

Nieświadomy konsekwencji szczur najada się do syta, następnie zatruwa się odwewnątrz.  Stopniowo wysiadają kolejne organy, aż do zatrzymania akcji serca.

Działanie trutki na myszy

Trutka na myszy podobnie jak ta na szczury, jest bezwonna i dlatego gryzonie chętnie ją konsumują z resztą pokarmu pozostawionego w formie przynęty. Dosypana do „jedzenia” nie budzi podejrzeń gryzonia.

Należy ją rozsypać w miejscu przebywania gryzoni, najlepiej za meblami, w zaułkach, a więc tam gdzie myszy czują się bezpiecznie. Działanie trutki na myszy jest bezpowrotne – naszego intruza z pewnością czeka śmierć. Najpierw zatruciu ulegają organy, a na końcu zatrzymana zostaje oczywiście akcja serca.

Po zastosowaniu trutek na szczury lub myszy - zwierzęta konają nawet przez kilka dniw cierpieniu. Niektórzy ludzie z tych właśnie względów wybierają inne sposoby pozbycia się gryzoni, jak np. różnego rodzaju pułapki i lepy.

Słabnący z każdą godziną szczur może również wejść w trudno dostępne miejsce, jak szyb wentylacyjny albo pomiędzy rzeczy i tam skonać.

Zlokalizowanie gryzonia jest wtedy trudne, a zapach rozkładających się zwłok – nieznośny dla otoczenia.

 

Pamiętaj – istnieje możliwość zatrucia przypadkowych zwierząt i małych dzieci

Dodatkowym zagrożeniem wynikającym ze stosowania trutek na gryzonie, jest ich spożycie przez zwierzęta domowe, a także i dzieci.

Jeśli zatrutą mysz zje kot lub inne dzikie zwierzę – również się zatruje i zdechnie.
Dziecko po spożyciu trutki na myszy musi być niezwłocznie zawiezione do szpitala i obserwowane przez lekarzy toksykologów. 

Podsumowanie

Trutki na szczury i myszy są niezwykle skuteczne i pomocne, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa ze względu na małe dzieci i inne zwierzęta domowe. Trutki należy umieszczać więc z dala od ciekawskich pociech i buszujących wszędzie kotów i psów.  Unikniemy wtedy tragedii, a pozbędziemy się niechcianych gryzoni.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz