Typowe i nietypowe wyposażenie leśnika. Codzienne przygotowanie do pracy
Każdy leśnik zajmuje się kwestią zarządzania podlegających mu terenów Lasów Państwowych. Dba o ekosystem, zarówno stan zalesienia, jak i równowagę biologiczną, jeśli chodzi o liczbę zwierząt roślinożernych. Ponadto zajmuje się nadzorem nad lasami oraz realizacją umów na dostawy drewna, przy czym na każdą wycinkę musi przypadać określona ilość zasadzonych drzew. Zdarzają się również tzw. cięcia sanitarne, które mają poprawić stan lasu i zapobiegać rozprzestrzenianiu chorób. Leśniczymi są nie tylko mężczyźni, ale również kobiety. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się typowym i nietypowym wyposażeniem leśnika. Już teraz zdradzimy, że należeć będą do niego męskie lub damskie buty robocze zimowe.
Po pierwsze: umundurowanie i buty do munduru
Leśnicy są pracownikami mundurowymi, dlatego wykonując swoje obowiązki powinni nosić mundur roboczy. Składa się on z marynarki i spodni, a także czapki z godłem. Mundur jest w kamuflujących barwach, co oznacza, że leśnik patrolujący swój teren wtapia się w otaczający krajobraz. Zielonkawe mundury doskonale nadają się do pracy w każdych warunkach, również tych zimowych. Tradycyjne obuwie do munduru to oczywiście półbuty lub trzewiki z antypoślizgową podeszwą, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Oczywiście do pracy w niskich temperaturach potrzebne są męskie i damskie buty robocze zimowe.
Po drugie: obuwie przeznaczone do nadzorowania terenów lasów
Codzienna praca leśnika wiąże się z pokonywanie znacznych odległości. Tam, gdzie jest to możliwe patroluje zatem teren z użyciem terenowego samochodu. W takim przypadku konieczne jest zadbanie o odpowiednie obuwie. Mogą być to kalosze z podnoskiem i wkładką antyprzebiciową lub tego rodzaju trzewiki z wysoką cholewką. Elementy wzmacniające nie są konieczne, jednak zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku nadzoru prac związanych ze zrębem drzew. Do leśnika bowiem należy kontrola czy praca wykonywana jest zgodnie z przepisami BHP, a także czy pracownicy używają odzieży i obuwia ochronnego, a także akcesoriów ochronnych jak kaski czy okulary, chroniące choćby przed opiłkami drewna unoszącymi się podczas zrębu. Istotne znaczenie mają również słuchawki ochronne i rękawice. Leśnik nadzorując pracę również musi być wyposażony w sprzęt zapewniający ochronę. Do jego zadań należy również dbałość o właściwe przeniesienie drewnianych beli, a także ich odpowiednie składowanie przed przekazaniem do tartaku.
Po trzecie: latarka, nóż oraz inne przydatne akcesoria
Każdy leśnik musi być przygotowany na różnego typu sytuacje w swojej pracy. Do jego zadań należy nadzorowanie zarówno fauny, jak i flory. Zatem zwłaszcza zimą, kiedy w godzinach popołudniowych robi się już ciemno musi być zaopatrzony w latarkę oraz nóż, który może ułatwić np. zaznaczanie terenów przeznaczonych do wycinki, poprzez wbijanie palików i rozłożenie linek. Do oznaczania drzew leśnik stosuje specjalne markery. Dzięki temu pracę związane z wycinką mogą przebiegać bez zakłóceń.
Po czwarte: nowa technologia w leśnictwie
Ponieważ leśniczy ma dp patrolowania rozległe tereny leśne nie jest w stanie kontrolować wszystkiego w tym samym czasie, jednak przydatna może okazać się tu technologia. Obserwowanie bytowania zwierząt, ich zwyczajów czy np. likwidowanie nielegalnych polowań ułatwia montowanie w niektórych miejscach kamer noktowizyjnych. Działające na podczerwień kamery są w stanie zarejestrować obraz, a przede wszystkim ruch nawet przy panującej ciemności. Ponadto leśniczy mogą wykorzystywać jeszcze drony. To nowość w leśnictwie. Jednak wykorzystywanie tych urządzeń może pozwalać na sprawdzanie w krótkim czasie znacznych terenów, bez konieczności używania samochodów.
Niewątpliwie praca leśnika może być bardzo ciekawa. Często zajmują się również oprowadzaniem wycieczek po lesie czy opowiadaniem w szkołach na temat zwyczajów zwierząt i krzewieniem wiedzy na temat tego w jaki sposób należy zachowywać się w lesie. Trudno zatem jednoznacznie przedstawić dzień z życia leśnika, gdyż w dużej mierze obowiązki zależne są od pory roku, a także bieżących potrzeb.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)