Zestawy do niwelacji i niwelatory – pomocne elektronarzędzia na budowie

19 lutego 2019

Nie da się wyobrazić placu budowy bez maszyn i elektronarzędzi, które pomagają chociażby przy zebraniu odpowiednich pomiarów. Brak koniecznych urządzeń znacznie przedłużyłby prace, a także, w niektórych projektach, całkowicie uniemożliwił. Geodeci oraz budowlańcy, którzy zajmują się między innymi pomiarami na różnym etapie wznoszenia budowli, posiadają niwelatory, dzięki którym w szybki sposób można uzyskać konieczne informacje.

Niwelacja to natomiast pomiar różnicy wysokości między wytyczonymi punktami. Nowoczesne niwelatory, sprzedawane w zestawach, mogą być obsługiwane przez profesjonalistów oraz amatorów, którzy nigdy nie mieli do czynienia z podobnymi elektronarzędziami. Zasięg pracy niwelatorów laserowych to 300-1200m, co ważne jest to średnica, a więc promień w jednym kierunku to 150-600m. Co jeszcze je wyróżnia spośród narzędzi na placu budowy?

 

Niwelatory i zestawy niwelacyjne – czym dokładnie są?

To bardzo precyzyjne narzędzia. Czerwony lub zielony kolor lasera jest tak intensywny, że rzucona na obiekt wiązka jest bardzo dobrze widoczna zwłaszcza wewnątrz pomieszczeń. W zależności od pracy lasera (średnica zasięgu to najczęściej 500-800m), pracuje on nawet na odległości 1200 metrów (średnica). Głowica niwelatora najczęściej może być także pochylana w jednym lub dwóch kierunkach - dzięki czemu wyznaczymy spadek wody na niwelowanej powierzchni Do obsługi tego elektronarzędzia wystarczy jedna osoba – co znacznie przyspieszy i ułatwi pracę. Odpowiednie, wytrzymałe materiały chronią wrażliwe elementy niwelatora przed jakimikolwiek uszkodzeniami. Szczelna obudowa pozwala na pracę w każdych warunkach, także w deszczu czy w pyle budowlanym. Dzięki temu niwelatory laserowe są narzędziami, z których często i chętnie korzystają budowlańcy, niezależnie od ilości prac pomiarowych.

 

Niwelatory – rodzaje

Niwelatory dostępne na rynku dzielimy na niwelatory laserowe oraz niwelatory optyczne. Warto, a nawet trzeba zwrócić na to uwagę lub w momencie planowania zakupu. Niwelatory laserowe, jak sama nazwa wskazuje, są elektronarzędziami, które bazują na technologii laserowej. To dzięki niemu z łatwością można uzyskać pożądane pomiary. Niwelatory optyczne działają poprzez optykę. Obydwa rodzaje niwelatorów mają swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od prac, które ma wykonywać narzędzie. Obecnie najczęściej wybiera się niwelator laserowy, jako ten, który obsługuje się łatwiej i szybciej niż w przypadku niwelatora optycznego. Warto również zastanowić się przed zakupem nad całym zestawem. Cena jest wtedy bardziej opłacalna, a i tak należy do samego niwelatora dokupić łatę oraz statyw aluminiowy.

 

Gdzie kupić profesjonalne niwelatory?


Kupno profesjonalnego niwelatora wiąże się z pewnymi kosztami, ale jest to bardzo ważne narzędzie pracy. Warto się zastanowić, do czego będziemy go wykorzystywać. To umożliwi nam odpowiedni wybór. W sklepie https://pomiar24.pl/produkty/niwelatory-i-zestawy-do-niwelacji możemy znaleźć wiele opcji, dotyczących właśnie niwelatorów. Zwróćmy uwagę na ich odległość pomiaru, jeżeli plac budowy jest dość rozległy, a także na samą dokładność, z jaką otrzymamy wartości. To istotne kwestie, o których czasami zdarza się zapomnieć. A przecież niwelator optyczny powinien pokazywać obraz w najwyższej jakości – dlatego należy również zwrócić uwagę na średnicę obiektywu, w której z łatwością dostrzeże się łatę niwelacyjną. W sklepie Pomiar24.pl oferta niwelatorów jest nie tylko bogata. Dystrybucyjny sklep pomiarowy oferuje również zakup urządzeń z kilkuletnią, specjalistyczną gwarancją. To bardzo ważne, jeżeli niwelator laserowy lub optyczny będzie nam potrzebny przez więcej niż kilka, kilkanaście miesięcy.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz