Bezpieczeństwo prac domowych i ogrodowych – czego poza rękawicami, okularami i odzieżą ochronną potrzebujesz?

5 września 2022

Mężczyzna kosi trawę, ma na sobie rękawice robocze bhp

O przestrzeganiu zasad BHP w miejscu pracy zawodowej pamiętamy wszyscy. Przepisy regulują zarówno zasady postępowania, jak i zapewniają dostęp do odpowiednich szkoleń, aby zwiększyć bezpieczeństwo i uchronić przed wypadkami. W przypadku prac domowych i w ogrodzie musimy zadbać o siebie sami. Chociaż nie grożą nam kontrola ani jej konsekwencje, to warto zadbać o kilka kwestii, które zapewnią bezpieczeństwo i higienę pracy. Poznaj ogrodowe BHP!

Higiena, ale i bezpieczeństwo pracy w domu i ogrodzie – zadbaj o wyposażenie

Zachowanie ogrodu w dobrym stanie wymaga mnóstwa uwagi i częstych zabiegów pielęgnacyjnych, takich, jak m.in.:

  • pielenie,
  • koszenie trawnika, 
  • strzyżenie żywopłotu,
  • nawadnianie roślin,
  • sianie i sadzenie nowych,
  • nawożenie,
  • odchwaszczanie, 
  • czyszczenie płytki chodnikowej,
  • konserwacja budynków gospodarczych i obiektów małej architektury ogrodowej.

 

Przy każdej z tych prac można nieźle się pobrudzić. Warto zaopatrzyć się w odzież roboczą, która nie tylko zabezpieczy tę codzienną przed zniszczeniem, ale ochroni ciało przed urazami. Szczególnie dłonie są na nie narażone, nigdy nie wiesz, na co natrafisz w świeżo przekopanej ziemi. Mogą to być ostrzejsze kamienie, a niekiedy odłamki szkła. Użycie rękawic może uchronić przed nimi, a dodatkowo przed przykrymi otarciami i odciskami. Rękawice i odzież ochronna to podstawowe wyposażenie do pracy w ogrodzie. 

Poradnik OBI: Poznaj zasady BHP w pracy i ogrodzie

Odzież robocza równie bardzo przydaje się do wykonywania prac remontowych oraz drobnych napraw. Zaprojektowane dla wygody spodnie z licznymi kieszeniami, ułatwią trzymanie niezbędnych narzędzi przy sobie. Te wodoodporne zapewnią komfort przy usuwaniu usterek hydraulicznych. Rękawice ochronne ze specjalną powłoką chronią przed prądem, warto je mieć na wypadek samodzielnych napraw przewodów i urządzeń elektrycznych. Co oprócz rękawic i odzieży ochronnej warto jeszcze mieć pod ręką?

Nauszniki, okulary, nakolanniki – przydatne akcesoria do pracy w domu i ogrodzie

Mężczyzna maluje ścianę, ma na sobie niebieską odzież roboczą

Młoty udarowe, wiertarki, a w ogrodzie kosiarki i piły mechaniczne – te przykładowe urządzenia generują duże natężenie dźwięku. Jeśli czeka Cię dłuższa praca z ich użyciem, chroń słuch, załóż nauszniki. Zwiększysz w ten sposób komfort pracy, unikniesz bólu głowy i urazów akustycznych. 

Wykonując prace ogrodowe takie, jak: koszenie trawnika, podcinanie gałęzi czy strzyżenie żywopłotu, lub domowe: kucie tynków, zacieranie gładzi szpachlowej – zabezpiecz twarz, zwłaszcza oczy. Możesz użyć do tego okularów ochronnych lub maski, które ochronią te wrażliwą część ciała przed odłamkami niespodziewanie lecącymi w jej kierunku lub uciążliwym pyłem, który przedostaje się do dróg oddechowych i oczu. 

Ochronę głowy zapewnią różne nakrycia. Do prac na wysokości koniecznie używaj kasku lub hełmu ochronnego. Zabezpieczą głowę w razie upadku i zapobiegną poważnym urazom. Pracując z kolei w upalne dni, pamiętaj o okryciu głowy, które uchroni przed udarem cieplnym. 

Maseczki ochronne do prac ogrodowych przydają się przy stosowaniu środków ochrony roślin. Szczególnie podczas użycia popularnego u nas miedzianu należy starannie chronić ciało przy pomocy odzieży ochronnej, nakładać okulary ochronne i maseczkę, która zapobiegnie wdychaniu drażniących oparów. W domu natomiast warto nosić maseczkę ochronną przy pracach remontowych, a także przy usuwaniu pleśni ze ścian. 

Klęczenie na ziemi źle wpływa na Twoje kolana? Zaopatrz się w nakolanniki. Dostępnych jest wiele rodzajów. Od twardych i antypoślizgowych po żelowe. Pozwalają ochronić kolana przed nierównym podłożem z ostrymi drobinkami, np. w trakcie prac ogrodowych, lub zwiększają przyczepność i zapobiegają odgnieceniom przy dłuższych pracach remontowych, np. układaniu podłogi.

Obuwie ochronne – komfort i bezpieczeństwo pracy

Kobieta przestrzega zasad bhp, podlewa krzew w rękawiczce roboczej i nakryciu głowy

Buty robocze pełnią wiele istotnych funkcji w kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy. Są wykonane z trwałych materiałów, np. ze skóry lub nubuku, więc nie niszczą się tak łatwo, jak zwykłe obuwie. Zaprojektowane do pracy, zapewniają odpowiednie podtrzymanie stopy, dzięki czemu pozwalają uniknąć bólu wynikającego z przeciążenia. Są antypoślizgowe, co jest istotne przy każdej wykonywanej czynności w ogrodzie i przy remoncie, a już szczególnie przy pracach na wysokości – przycinaniu gałęzi drzew lub napraw poszycia dachowego.

Dostępnych jest wiele modeli butów ochronnych. Zabudowane i ocieplane do pracy na mrozie, czy też przewiewne sandały robocze, które przydają się do pielęgnacji ogrodu w trakcie upałów – warto je mieć, aby zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo.

Odzież robocza i ochronna ocieplana – komfort pracy w chłodne dni

Pamiętaj o dostępie szerokiej gamy ubrań roboczych, które zapewniają ochronę w okresach chłodniejszych. Ogród wymaga uwagi nie tylko latem. Wczesną wiosną, kiedy należy przycinać drzewka owocowe, sadzić nowe okazy czy spulchniać glebę, temperatura jest nadal odczuwalnie niska. Do prac w tym czasie przydadzą się ocieplane spodnie robocze, bluzy polarowe czy wygodne i niekrępujące ruchów kurtki. Przydatne są także ocieplane rękawice robocze, które uchronią dłonie przed zimnem i urazami, a także ułatwią pracę. 

Sprawdź: Chcesz wiedzieć więcej o przydatnym w domu i ogrodzie wyposażeniu BHP?

BHP w domu i ogrodzie – zawsze używaj sprawnych sprzętów i narzędzi

To jedna z najbardziej podstawowych zasad bezpieczeństwa – nie korzystaj z uszkodzonego sprzętu. Mowa tu o elektronarzędziach, a także drabinach i narzędziach do pracy ręcznej. Obluzowana głowica siekiery stwarza realne zagrożenie. Używanie niestabilnej drabiny grozi upadkiem. Nie ryzykuj, myśląc, że zrobisz coś szybko i nic się nie stanie. Wypadki mają to do siebie, że nikt się ich nie spodziewa, ale większości można zapobiec. Regularnie sprawdzaj swój przybornik ogrodowy, naprawiaj, co zepsute, lub wymień na nowe. 

Największą dostępność akcesoriów i odzieży ochronnej oferują hurtownie BHP, jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym możesz je nabyć. Szukaj dobrze zaopatrzonych marketów budowlanych, ponieważ zazwyczaj mają one w swoim asortymencie również takie wyposażenie. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz