Na co przeznaczyć piwnicę?

26 czerwca 2018

piwnica

Piwnica to pomieszczenie często traktowane po macoszemu. Lądują w niej stare meble, ubrania, książki, sprzęty i inne rzeczy niepotrzebne w domu. Piwnicę jednak można odpowiednio zagospodarować, może ona pełnić kilka funkcji, zwłaszcza jeśli dysponujemy małym mieszkaniem.

Piwnica może pełnić rolę podręcznego magazynu do przechowywania rzeczy sezonowych, których nie chcemy się pozbywać, ale akurat nie mamy dla nich miejsca w naszym mieszkaniu. Latem w piwnicy możemy przechowywać zimowe sprzęty sportowe (narty, sanki, deski snowboardowe), zimowe opony. Zimą piwnica może być świetnym miejscem dla rowerów, mebli ogrodowych, balkonowych, sprzętów turystycznych, grilli.

W wielu gospodarstwach domowych piwnica spełnia rolę spiżarni. Można w niej przechowywać przetwory, warzywa, owoce, zapas produktów o dłuższym terminie ważności do spożycia, nawet wino. W tym przypadku należy sprawdzić, czy w piwnicy nie jest za ciepło. Jeżeli przez piwnicę przebiegają rury centralnego ogrzewania, wówczas przechowywanie większych ilości produktów spożywczych może skończyć się ich zepsuciem.

Inny sposób wykorzystania piwnicy to stworzenie w niej pomieszczenia gospodarczego, w którym urządzimy warsztat przydomowy lub miejsce do majsterkowania. Jeżeli piwnica jest zbyt mała, można chociaż wyposażyć ją w półki czy szafki do przechowywania sprzętów i narzędzi.

Meble do piwnicy

Wyposażenie wielu piwnic stanowią stare meble, które są już niepotrzebne w domu i których nie chcemy wyrzucać. Zazwyczaj są to meble drewniane. W piwnicy jednak najlepiej sprawdzą się meble metalowe. Są one trwałe, odporne na wszelkie warunki – na chłód, wilgoć, odporne na uszkodzenia mechaniczne, na zadrapania, dobrze znoszą też duże ciężary.

Wybierając regał metalowy warto wybrać jak najwyższy, sięgający do sufitu lub taki, który można rozbudowywać do góry. Wtedy zarówno na najwyższych, jak i na najniższych półkach najlepiej ułożyć przedmioty używane najrzadziej. Przedmioty często używane powinny znaleźć się w zasięgu ręki, na wysokości ramion i pasa, by nie trzeba było po nie sięgać ani się schylać. W piwnicy przyda się też drabinka. Pozwoli to utrzymać porządek w piwnicy, unikniemy wtedy nerwowego szukania czegokolwiek.

Osoby urządzające przydomowy warsztat w piwnicy powinny wyposażyć go w stół metalowy. Przydadzą się też szafki i półki metalowe. Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w piwnicach o niewielkiej powierzchni są też stojaki i wieszaki na rowery.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz