Sekrety fugowania płytek

14 sierpnia 2020

majster kładzacy frytkiBez względu na to, czy mamy do czynienia z okładzinami wykonanymi z płytek ceramicznych, czy też z takimi, które powstały z wykorzystaniem płytek kamiennych powinniśmy mieć świadomość tego, że będą one wymagały fugowania, a więc wypełniania tych szczelin, jakie pozostają pomiędzy kolejnymi z elementów. Fugi, a więc wspomniane spoiny, zwykle są cenione ze względu na funkcję estetyczną, jaką mają do spełnienia, choć nie bez znaczenia jest także ich funkcja techniczna.

Po co fugować płytki?

Bez względu na to, z jakim rodzajem i rozmiarem płytek mamy do czynienia, warto pamiętać o tym, że nie powinny być one układane na styk. Zawsze należy dbać o to, aby pozostawały pomiędzy nimi niewielkie odstępu. Są one konieczne choćby dlatego, że nigdy nie da się wykluczyć niewielkich ruchów konstrukcji, do których dochodzi choćby dlatego, że ma miejsce osadzanie budynku. Jeśli okładzina nie będzie posiadała spoin, istnieje ryzyko tego, że płytki zaczną pękać i nachodzić na siebie. Wszystko to sprawia, że przestrzenie między nimi wypełnia się z wykorzystaniem zaprawy do fugowania.

Jeśli mamy do czynienia z okładziną, która nie jest narażona na szkodliwy wpływ zmieniających się temperatur, możemy pozwolić sobie na wprowadzenie dowolnej szerokości spoiny. Jeśli jednak mamy do czynienia z płytkami znajdującymi się czy to na tarasie, czy to na obudowie kominka, powinniśmy liczyć się z tym, że podłoże będzie cyklicznie nagrzewane i wychładzane. W takim przypadku fugi powinny mieć konkretną szerokość oraz inne właściwości.
W zależności od tego, jaka jest nasza koncepcja, fuga może być zarówno niemal niewidoczna, jak i rzucająca się w oczy po to, aby znaleźć się na pierwszym planie. Co ciekawe, ma ona także inną funkcję do spełnienia. Bardzo często jest wykorzystywana po to, aby maskować nierówności płytek i pewne niedokładności, na jakie pozwolił sobie sam wykonawca. Obecnie na rynku mamy do czynienia z kilkoma rodzajami zapraw do spoinowania. Najczęściej mamy do czynienia z mieszankami o spoiwie cementowym, choć pojawiają się także te, w których składzie znajdują się żywice eposkopowe.

Zobacz również czym najlepiej fugować płytki. Szczegóły na https://urzadzamy-mieszaknie.pl/a,szkt >>

Fugi cementowe

Gdy mamy do czynienia z fugami cementowymi na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że mają one postać suchej mieszanki. Jej składnikami są cement biały lub szary, a także kruszywo, dla którego charakterystyczna jest niewielka granulacja. W skład fugi wchodzą także pigmenty oraz wypełniacze. Jeśli chcemy uzyskać masę niezbędną do spoinowania, musimy pamiętać także o tym, że mieszanka powinna być rozrobiona wodą. Masy cementowe przeważnie są dość różnorodne kolorystyczne, posiadają przy tym szereg innych dodatków wpływających korzystnie na wygląd spoin takich, jak choćby brokat. Na uwagę zasługuje także ich przystępność cenowa zwracająca na siebie uwagę zwłaszcza w wersji podstawowej. Na rynku można też spotkać się z masami cementowymi z modyfikowanymi właściwościami takimi, jak choćby zwiększona odkształcalność. Fugi cementowe mają także ten plus, że układa się je z dużą łatwością, a one same są w stanie tworzyć estetyczne wypełnienia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz