Zastosowanie płyt karton - gips

6 grudnia 2018

Zastosowanie płyt karton - gips

Płyty karton- gips są stosowane w budownictwie od wielu dziesiątek lat. Na przestrzeni tego czasu pojawiło się wiele różnych rodzajów płyt. W tym artykule przedstawię podstawowe możliwości zastosowania różnego rodzaju płyt.

Okładziny ścian

Płyty karton gips często są wykorzystywane do tworzenia okładzin ścian. Można je przyklejać bezpośrednio na ścianę za pomocą placków z kleju gipsowego. Innym sposobem montażu jest wykonanie stelażu z profili stalowych lub drewnianych i przykręcenie do niego płyt. W takim przypadku przestrzeń pomiędzy płytą a ścianą można wypełnić wełną mineralną i uzyskać lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Ścianki działowe

Płyty karton gips są także świetnym materiałem do budowania ścianek działowych. Aby wykonać taką konstrukcję należy w miejscu, gdzie ma powstać ścianka przykręcić do podłogi, sufitu oraz ścian stelaż z profili stalowych. W ramę wkłada się pionowe elementy metalowe, do których następnie przykręcane są z jednej strony płyty. Kolejnym krokiem jest ułożenie warstwy wełny mineralnej w wolnej przestrzeni wewnątrz konstrukcji. Na końcu przykręcana jest warstwa płyt z drugiej strony ścianki. Warto pamiętać, że jeśli w ściance mają być otwory np. na drzwi, to takie miejsce należy wzmocnić profilami ościeżnicowymi.

Sufity podwieszane

Kolejną możliwością zastosowania płyt g-k jest tworzenie sufitów podwieszanych. W takim przypadku rozpoczynamy od wykonania stelaża z profili stalowych na wybranej wysokości. Do elementów metalowych przykręcane są płyty w jednej lub kilku warstwach. Warto dodać, że w takim suficie można łatwo zamontować efektowne oświetlenie, wentylację lub nagłośnienie. Więcej szczegółowych informacji o wykonywaniu sufitów podwieszanych można znaleźć tu:  https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/sufity-podwieszane

Nietypowe zastosowania płyt gipsowo- kartonowych

Duża różnorodność płyt g-k rozszerza możliwości jej zastosowania. Płyty o wysokiej odporności na działanie wody można montować w pomieszczeniach mokrych, a nawet na zewnątrz budynków. Płyty ognioodporne sprawdzają się zarówno w konstrukcji ścian oddzielenia pożarowego jak i jako obudowa kominka. Natomiast dzięki płytom do gięcia można wykonać z płyt np. konstrukcje w formie łuku.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz